Redakcja Programów Katolickich

Co każdy powinien wiedzieć o ateizmie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 08:00
Czy ateista, który odrzuca boski autorytet, może być dobrym człowiekiem? Takie pytanie stawia sobie Michael Ruse, autor popularnonaukowej książki, w której podjął się omówienie najważniejszych elementów tego światopoglądu. W audycji Lumen rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim o książce p.t.: "Ateizm. Co każdy wiedzieć powinien".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/AGuen

Ruse ujmuje kwestię ateizmu z punktu widzenia historii, filozofii, religii, socjologii i teologii, odnosząc się do współczesności. Książka jest napisana przejrzystym i prostym językiem, w formie pytań i odpowiedzi, dzięki czemu może służyć do uporządkowania wiedzy czytelnikom zainteresowanym filozofią i ateizmem, jak również stanowić wprowadzenie dla nowicjuszy w tematykę ateizmu.

Zdaniem ks. prof. Jacka Grzybowskiego, książka to rodzaj podręcznika ateistycznego i dobre wprowadzenie w tę tematykę. – W Polsce nie widać jak na razie takiego opresyjnego rodzaju religii, związanego z zamachami i budowaniem radykalnych tez i postaw. Michael Ruse ma zaś tendencję do pokazywania ateizmu w pewnej konfrontacji z mocnymi i rzetelnymi narracjami, jakie mają miejsce w Europie, USA czy Ameryce Południowej – powiedział gość audycji.


***

Tytuł audycji: Lumen

Prowadzący: Jan Pniewski

Data emisji: 22.04.2018 r.

Godzina emisji:  07:30