Redakcja Programów Katolickich

Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej - audycja specjalna

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 10:00
Skrzyńsko jest najstarszym ośrodkiem kultu maryjnego w regionie radomskim. Instytut Kardiografii we Wrocławiu w wydanym atlasie  szkolnym, na mapie  Polski z czasów panowania Bolesława  Krzywoustego z XII wieku umieścił w tym rejonie tylko dwie miejscowości Radom i Skrzyńsko jako osadę Łabędziów – Duninów.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/finchfocus

Żywy kult Matki Bożej Staroskrzyńskiej był i jest odpowiedzią ludzi na niezliczone łaski, jakimi są obdarowywani proszący o pomoc. Wyrazem miłości do Matki Bożej Staroskrzyńskiej oraz podziękowaniem za wymodlone dary i łaski były składane przez wiernych wota.

W kościele w Skrzyńsku, od dwunastego wieku znajduje się słynący łaskami i cudami, koronowany  6 września1998 roku Obraz Matki Bożej Staroskrzyńskiej. Uczestniczyło w koronacji około sto tysięcy wiernych. Koronatorem obrazu Maryi Staroskrzyńskiej był Prymas Polski Kardynał Józef Glemp.

W 2001 roku nastąpił rabunek Obrazu. Po kilku dniach został odnaleziony bez koron. Podczas rekoronacji Biskup Zygmunt Zimowski ogłosił nowe imię Maryi Staroskrzyńskiej – Matka Pięknej Miłości. W 100-lecie powstania Policji warto wspomnieć, że podczas tego wydarzenia Matka Boża ze Skrzyńska ogłoszona została Patronką Policji. Policjanci przybywają tu każdego roku w uroczystość odpustową 8 września.