X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia Za kulisami bezpieki i partii
Section06
08'47 Zbrodnie bezpieki Bierut podczas III plenum KC PZPR w dramatyczny sposób przedstawiał działalność wiceministra bezpieczeństwa publicznego Romana Romkowskiego, dyrektora Dep. Śledczego MBP Józefa Różańskiego i dyr. Dep. X MBP Anatola Fejgina. Uwagi Józefa Światły na temat odpowiedzialności Bolesława Bieruta za zbrodnie popełniane przez aparat bezpieczeństwa w powojennej Polsce.
12'58 Kartoteka bezpieki "Reżim komunistyczny uważa każdego człowieka za swego potencjalnego wroga, żadna zasługa w przeszłości wobec reżimu nie chroni nikogo od prześladowań, jeżeli interes rządzącej kliki tego wymaga" - mówi Józef Światło. O gromadzeniu akt, dokumentów i tworzeniu kartotek przez aparat bezpieczeństwa.
10'02 Kariery polityczne urzędników MBP "Ludzie ci pod kierownictwem doradców sowieckich kontrolują każdą dziedzinę życia w Polsce, przez swą działalność są potencjalnymi lub faktycznymi wrogami każdego człowieka w Polsce, nie wyłączając członków partii i rządu" - słyszymy w relacji. O karierach politycznych dyrektorów departamentów w MBP - Stefana Antosiewicza, Michała Taboryskiego i Leona Andrzejewskiego.
13'01 Kariera Bolesława Piaseckiego O metodach, jakimi partia i bezpieka próbowały inwigilować Kościół w Polsce, o karierze "wodza postępowych katolików" - Bolesława Piaseckiego i roli, jaką odegrała w jego działalności Luna Bristigerowa, jedna z najbardziej wpływowych osób w MBP.
17'29 Jóźwiak i Zambrowski w aktach bezpieki Ciemne strony życia wiceministra bezpieczeństwa publicznego Franciszka Jóźwiaka-Witolda. Kariera sekretarza KC PZPR - Romana Zambrowskiego.
07'35 Jerzy Albrecht oskarża Gomułkę Przez wiele miesięcy X Departament MBP zbierał materiały na osoby z otoczenia Gomułki. Wśród osób szantażowanych przez bezpiekę byli m.in. gen Marian Spychalski i Jerzy Albrecht - członek KC podziemnej PPR.
11'20 Jakub Berman i Wanda Górska "Jakub Berman należy do wielkiej trójki Biura Politycznego, wraz z Mincem jest najbliższym współpracownikiem Bieruta, z towarzyszem Tomaszem, czyli Bierutem łączy go zażyła przyjaźń" - słyszymy we wstępie relacji. O zbieraniu przez bezpiekę materiałów obciążających Bermana i Wandę Górską - sekretarkę Bieruta.
09'57 Jak partia fałszowała wybory "Byłam członkiem komisji wyborczej podczas referendum 1946 roku, komisja zaczęła swoje urzędowanie od drobnego oszustwa" - słyszymy w relacji byłej aktywistki PPR Zofii Piltz. Głosowanie w dwóch lokalach wyborczych, wydawanie kart osobom nieuprawnionym, agitacja - o metodach fałszowania wyników wyborów.
12'40 Jak organizowano procesy pokazowe Wielu ludzi w Polsce i na świecie zadawało sobie pytanie, dlaczego w Moskwie, Pradze, Budapeszcie, Warszawie tak często dochodziło do procesów politycznych - ich kulisy i mechanizm zdradza Józef Światło.
13'53 Historia Ennio Castiglione Inżynier elektryk, w czasie II wojny światowej związany z Komunistyczną Partią Włoch, brał udział w likwidacji Benito Mussoliniego. Po wojnie trafił do Polski, został aresztowany przez bezpiekę - historia Ennio Castiglione.
07'44 Historia Aleksandra Kowalskiego Okoliczności śmierci Aleksandra Kowalskiego, przedwojennego komunisty, członka KC PPR.
08'10 Gomułka w więzieniu "Od lipca 1951 Gomułka jest w więzieniu. Siedzi w izolacji w willi pod Miedzeszynem. Śledztwo prowadzili: Romkowski, Fejgin i Michalak" - mówi Józef Światło. O zachowaniu się Władysława Gomułki podczas śledztwa i w czasie pobytu w więzieniu.
12'14 Fasadowość wyborów w PRL "Czy wiecie jak się odbywają wybory władz partyjnych, delegatów na zjazd partii, wybory do Sejmu i rad narodowych?" - pyta Józef Światło. W relacji zdradza metody, jakimi posługiwali się komuniści, by osiągnąć pożądane wyniki.
05'48 Fałszowanie wyników wyborów 1952 Józef Światło był członkiem specjalnej komisji do fałszowania wyników wyborów do Sejmu w 1952. Komisja została powołana przez Biuro Polityczne PZPR w MBP. Jakimi metodami sie posługiwano, by zapewnić zwycięstwo komunistom - o tym w relacji.
08'18 "Dzielnica" willowa Opowieść Wacława Karwickiego, dziennikarza zbiegłego z Polski na Zachód, o willach rządowych w podwarszawskim Konstancinie.
09'33 Działalność tzw. postępowych katolików Jak powstał ruch tzw. postępowych katolików? Jaką rolę w jego organizacji odegrał gen. Iwan Sierow - doradca NKWD przy Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego? W jaki sposób werbował księży-patriotów?
08'27 Działacz związkowy Bolesław Gebert Sylwetka Bolesława Geberta, działalność w Amerykańskiej Partii Komunistycznej, przyjazd do Polski w 1947, objęcie funkcji redaktora naczelnego "Głosu pracy".
09'21 Dywersyjna działalność wśród duchowieństwa Polityka reżimu komunistycznego wobec Kościoła w Polsce - rola członka Biura Politycznego KC PZPR Franciszka Mazura. Dywersyjna działalność wśród duchowieństwa. Metody werbowania konfidentów wśród księży. Zadania Urzędu ds. Wyznań.
12'30 Dyspozycyjność sędziów wobec partii Procesy pokazowe w komunistycznej Polsce, ponury obraz rozpracowywania przez bezpiekę, niszczenia i łamania człowieka, zastraszenie społeczeństwa, likwidacja opozycji, wyroki uzgadniane na najwyższych szczeblach partii między Bierutem, Bermanem i Mincem, całkowita dyspozycyjność sędziów.
06'58 Dobrze znana prawda Odpowiedź Józefa Światły na przemówienie Bolesława Bieruta wygłoszone na III plenum KC PZPR - o stłumienia strajku robotników w Będzinie, o osadzaniu ludzi w więzieniach bez formalnego oskarżenia, o okoliczności aresztowania inż. Tadeusza Janke.
18'41 Czystki w aparacie bezpieczeństwa - reakcja Zachodu Usunięcie Stanisława Radkiewicza z wszechwładnego szefa bezpieki, likwidacja Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, czystki w aparacie bezpieczeństwa - to zdaniem Józefa Światły pozory zmian. Komentarz Jana Nowaka-Jeziorańskiego na temat reorganizacji aparatu bezpieczeństwa w Polsce, reakcja Zachodu.
09'34 Czarne plamy w życiorysie Edwarda Ochaba Kim był Czesław Ringer i jaki miał związek z Ochabem, czyim był konfidentem i co się z nim stało - Józef Światło ujawnia jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic reżimu komunistycznego.
08'21 Ciemne strony życia Witolda Bieńkowskiego "Bieńkowski, znany działacz katolicki i wysoki urzędnik polskiego ruchu podziemnego został aresztowany przez grupę płk. Lichaczowa na jesieni 1944. Po kilku tygodniach załamał się i powiedział wszystko, co wie o ruchu katolickim w Polsce oraz o strukturze i składzie personalnym delegatury podziemnego rządu" - słyszymy w relacji Józefa Światły. Działalność Witolda Bieńkowskiego i jego rola w zwalczaniu kościoła katolickiego w Polsce.
10'37 Ciche sądy w więzieniu mokotowskim Kpt. Rafał Moczarski, płk Jan Szczurek, Albin Różycki, płk. Leon Giecow - ofiary cichych sądów prowadzonych w więzieniu mokotowskim. Akty oskarżenia przygotowywane przez Urząd Bezpieczeństwa, obrońcy współpracujący z bezpieką, wyroki nie podawane do publicznej wiadomości.
13'11 Byli koledzy z bezpieki "Kim był płk. Mikołaj Orechwa, jak szabrował płk. Faustyn Grzybowski, czym zajmowali się płk. Feliks Suczek i płk. Roman Garbowski" - kulisy życia prywatnego i działalności dyrektorów departamentów MBP.
12'59 Braterska współpraca Współpraca między aparatami bezpieczeństwa państw demokracji ludowej, szukanie wspólnego wroga, czujność i podejrzliwość agentów.
06'49 Bierut obciąża Różańskiego i Romkowskiego "Przemówienie I sekretarza partii na III plenum KC PZPR jest próbą usprawiedliwienia samego siebie kosztem kozłów ofiarnych w bezpiece" - mówi Józef Światło. O osobistej odpowiedzialności Bieruta za zbrodnie popełnione przez aparat bezpieczeństwa przeciwko narodowi polskiemu.
08'23 Bierut a władza na Kremlu "Z łaski Józefa Stalina zostaliście wielkorządcą moskiewskim w Polsce" - wypowiedź na temat ścisłej współpracy Bieruta z wywiadem sowieckim i dostosowywania kursu politycznego I sekretarza do zmian sytuacji na Kremlu.
07'23 Bezpieka a rodziny aresztowanych Oskarżenie w procesach pokazowych opierało się na wymuszonych zeznaniach i sfałszowanych dowodach - o losie rodzin osób aresztowanych i zlikwidowanych przez komunistów.
13'11 Bezpieka a Informacja Wojskowa "Między aparatem bezpieczeństwa a tzw. informacją Wojska Polskiego istniały antagonizmy. Wyrosły one na wzajemnej zawiści i rywalizacji w posłusznym i niezwykle gorliwym wykonywaniu instrukcji partii" - słyszymy w komentarzu dziennikarza Rozgłośni Polskiej RWE Zbigniewa Błażyńskiego. Rozgrywki w sprawie marszałka Michała Roli-Żymierskiego, śledztwo przeciwko gen. Stanisławowi Tatarowi.
Section07