X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia ZSRR
Section05
Historia Związku Radzieckiego
Section06
09'56 Zwycięstwo bolszewików Rewolucja lutowa w Rosji w 1917. Rząd Aleksandra Kiereńskiego. Wybuch rewolucji październikowej. Rola Włodzimierza Lenina. Pomoc ze strony Niemiec. Przejęcie przez bolszewików władzy w listopadzie 1917.
10'04 Klęska białych generałów Wojna domowa w Rosji po przewrocie bolszewików w listopadzie 1917. Stworzenie przez Lwa Trockiego Armii Czerwonej. Przemówienie Lenina do czerwonoarmistów o przyszłym zwycięstwie nad kontrrewolucjonistami. Przyczyny klęski białych. Rola Józefa Piłsudskiego w zwycięstwie bolszewików.
09'10 Fiasko zachodniej interwencji "Towarzysze czerwonoarmiści! Kapitaliści Anglii, Ameryki i Francji prowadzą wojnę przeciwko Rosji! Mszczą się oni na Radzieckiej Republice Robotniczej i Chłopskiej za to, że obaliła władzę obszarników i kapitalistów" - mówi Lenin w marcu 1919. Interwencja państw Ententy w zrewoltowanej Rosji. Stosunek do bolszewików. Bunty w wojskach interwentów. Brak zdecydowanego poparcia państw Ententy dla Józefa Piłsudskiego w 1920. Stosunek zachodnich elit do Związku Radzieckiego.
10'26 Zgoda Europy na bolszewicki eksperyment "Poza wyjątkami, Zachód nie doceniał znaczenia, roli eksperymentu sowieckiego - rewolucji bolszewickiej, która dokonała się w Rosji. Nie zdawano sobie sprawy z wagi tego zjawiska oraz z tego, że idzie tutaj nie tylko o rewolucje w Rosji, ale o rewolucję europejską, a w konsekwencji także o rewolucję światową" - mówi prof. Paweł Wieczorkiewicz. Zakończenie zachodniej interwencji w Rosji w styczniu 1920. Relacje gospodarcze zachodu z bolszewicką Rosją. Straty ludnościowe w konsekwencji wojny domowej, klęska głodu. Pomoc zachodu. Konferencja w Rapallo. Układ z Niemcami w 1922.
09'38 Komunizm wojenny Poparcie społeczne bolszewików w momencie obejmowania władzy. Gwałtowne pogarszanie się sytuacji gospodarczej w kraju. Wzrost nastrojów niezadowolenia w społeczeństwie, opozycja w rosyjskich miastach i na wsi. Zagarnięcie ziemi właścicieli ziemskich. Okres komunizmu wojennego, nakładanie na wieś kontyngentów. Bunty chłopskie. Powstanie Aleksandra Antonowa na Tambowszczyźnie.
09'56 Bunt w Kronsztadzie W roku 1921 marynarze w Kronsztadzie rzucili hasło: " Rady tak, ale bez bolszewików". Przyczyny buntu Floty Bałtyckiej - najbardziej zbolszewizowanego elementu rosyjskich sił zbrojnych. Krwawe stłumienie rebelii przez Armię Czerwoną.
09'50 Nowa Ekonomiczna Polityka "Sojusz robotników i chłopów Armii Czerwonej jest trwały, ścisły, nierozerwalny. Kułacy i bardzo bogaci chłopi usiłują organizować powstania przeciwko władzy radzieckiej" - słyszymy w wystąpieniu Lenina z marca 1919. Komunizm wojenny. Okoliczności proklamowania przez wodza rewolucji Nowej Ekonomicznej Polityki. Walka z głodem, pomoc USA, założenia NEP, poprawa warunków życia.
09'42 Zmiana nazwy kraju Kształtowanie się państwa bolszewików po przewrocie w listopadzie 1917. Kwestia narodowościowa. Konflikt Włodzimierza Lenina z Józefem Stalinem. Koncepcja Mirzy Sułtan-Galijewa. Fragmenty wystąpienia Józefa Stalina Powstanie ZSRR 27 grudnia 1922.
10'27 Śmierć Lenina "Pośmiertny kult Lenina osiągnął w Związku Sowieckim niebywałe rozmiary, rozmiary niespotykane w historii. Świętą bazyliką komunizmu stało się wzniesione wbrew woli samego zainteresowanego, mauzoleum Lenina w Moskwie" - mówi prof. Paweł Wieczorkiewicz. Biografia wodza Rewolucji Październikowej - doprowadzenie bolszewików do władzy w Rosji, czerwony terror po próbie zamachu, list Lenina do zjazdu komunistów w sprawie swoich następców. Fragmenty wystąpień przywódcy bolszewików z marca 1919. Rola Lenina w dziejach Polski.
09'34 Następcy Lenina "Tow. Stalin po objęciu stanowiska Sekretarza Generalnego skupił w swych rękach niezmierną władzę i nie mam pewności, czy zawsze potrafi z tej władzy korzystać z należytą ostrożnością" - pisał Lenin w liście do zjazdu komunistów w sprawie swoich następców. Rywalizacja Józefa Stalina z Lwem Trockim o władzę po śmierci przywódcy bolszewików w 1924. Fragmenty wystąpienia Wiaczesława Mołotowa. Zagadki biografii Stalina.
Section07