X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA zainteresowane współpracą z Polską ws. energii nuklearnej

27.02.2020 10:08
W Waszyngtonie, w ramach trzeciej rundy strategicznego dialogu polsko-amerykańskiego w dziedzinie energii, rozmawiano o bezpieczeństwie infrastruktury energetycznej, technologii użycia węgla, imporcie gazu LNG i budowie elektrowni jądrowych w Polsce. Mówiono też o możliwej współpracy energetycznej z Białorusią.
Audio
  • Piotr Naimski rozmawiał z Amerykanami o energetyce jądrowej w Polsce. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
  • Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym. Piotr Naimski w USA. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Polsko-amerykański dialog strategiczny ds. energii
Polsko-amerykański dialog strategiczny ds. energiiFot.: twitter/ministerstwo klimatu

Podczas rozmów Polskę reprezentowali pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz minister klimatu Michał Kurtyka, a stronę amerykańską - sekretarz do spraw energii, Dan Brouilett.

Po rozmowach Piotr Naimski poinformował, że Stany Zjednoczone są zainteresowane długoterminową współpracą z Polską w sektorze nuklearnym. Zapowiedział, że decyzja o wyborze partnera przy budowie elektrowni atomowych w Polsce będzie podejmowana wkrótce - najpóźniej w ciągu w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy. "Jesteśmy coraz bliżej rozwiązań praktycznych. Po stronie amerykańskiej mamy potencjalnych partnerów, którzy chcą z nami współpracować i którzy widzą możliwość kontynuowania współpracy z Polską przez następne dziesięciolecia" - powiedział minister. Piotr Naimski przypomniał, że program energetyki nuklearnej w Polsce zakłada zbudowanie sześciu dużych reaktorów jądrowych o mocy co najmniej 1000 megawatów każdy. Będą one powstawać w trzech fazach w ciągu 20 lat. - To jest wielki program, ale na jego zakończenie będziemy mieć ponad 20 procent energii bezpiecznie produkowanej w elektrowniach atomowych przez następne 60 lat - stwierdził.

Minister Piotr Naimski wysoko ocenił współpracę energetyczna Polski i USA. - Załatwiamy wiele konkretnych przedsięwzięć, które dotyczą obydwu krajów - powiedział. Naimski poinformował, że w Polsce odbędą się ćwiczenia dotyczące cyberbezpieczeństwa sieci energetycznych "Polish Grid 2020". Minister powiedział, że osiągnięto porozumienie w sprawie zastosowania w Polsce nowych technologii użycia węgla, które będą mniej emisyjne i bardziej efektywne. - Amerykanie nad tym pracują, my też jesteśmy zainteresowani - mówił minister.

Poza rozmowami o imporcie gazu LNG i budowie gazociągu Baltic Pipe pojawił się także temat relacji z Białorusią. - My w Polsce jesteśmy zainteresowani, by w miarę możliwości wspomóc Białoruś dostawami ropy naftowej - powiedział minister, wskazując na fakt, że sekretarz stanu Mike Pompeo złożył władzom w Mińsku ofertę zabezpieczenia dostaw ropy. Piotr Naimski wyjaśnił, że będzie to możliwe, gdy władze w Mińsku uznają, że chcą dokonać takich zakupów.

dad

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone Piotr Naimski