X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA planują wycofanie żołnierzy z Niemiec. Jest stanowisko szefów polskiego i niemieckiego MSZ

16.06.2020 15:31
Przyjęliśmy do wiadomości zapowiedź wycofania części wojsk USA z Niemiec, ale nie mamy bardziej szczegółowych informacji - mówił szef MSZ Niemiec Heiko Maas. Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz zaznaczył, że decyzja USA nie ma związku z rozmowami o zwiększeniu amerykańskiej obecności w Polsce.
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz  i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas  podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie.
Minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz i minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie.Fot.: PAP/Paweł Supernak

Prezydent Donald Trump potwierdził w poniedziałek, że USA zredukują liczbę wojskowych stacjonujących w Niemczech do 25 tys. Na początku czerwca o takich planach Białego Domu informował dziennik "Wall Street Journal". Część sił miałaby być przerzucona do Polski.

O tę zapowiedź pytani byli na wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec: Jacek Czaputowicz i Heiko Maas. - Przyjęliśmy to do wiadomości. Nie mamy bardziej szczegółowych informacji: kiedy, jak, co zostanie wdrożone ani ze strony Departamentu Stanu, ani ze strony Pentagonu. Nie uzyskaliśmy informacji, dlatego czekamy, co strona amerykańska zamierza. Przyjmujemy to do wiadomości - powiedział Maas.

Jak dodał, obecność amerykańska w Niemczech jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale również dla bezpieczeństwa USA, a w szczególności dla bezpieczeństwa Europy jako całej. - Kroki, które zmieniają architekturę bezpieczeństwa w Europie, zwłaszcza w czasach, w których teraz się znajdujemy są czymś, o czym na pewno trzeba rozmawiać, ale co oczywiście jest w gestii Stanów Zjednoczonych - mówił szef MSZ Niemiec. - Jeżeli ta decyzja zapadnie, jeżeli w Waszyngtonie będzie wiedza na temat jak i gdzie to będzie realizowane, wtedy to przyjmiemy do wiadomości i wykorzystamy, aby wzmocnić dialog z naszymi partnerami europejskimi w kwestii bezpieczeństwa - dodał minister.

Czaputowicz: obecność Amerykanów podstawą bezpieczeństwa Europy

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że podstawą bezpieczeństwa państw Europy - zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej - jest obecność amerykańska i silne więzy transatlantyckie.

Podkreślił, że Polska od ponad roku prowadzi rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi nt. wzmocnienia obecności amerykańskiej w naszym kraju. - Te rozmowy nie mają związku z ostatnimi deklaracjami amerykańskimi i stosunkami amerykańsko-niemieckimi dotyczącymi ewentualnego zmniejszenia obecności amerykańskiej w Niemczech - dodał.

Czaputowicz zwracał uwagę, że siły amerykańskie w Niemczech służą także bezpieczeństwu Polski. - Chcielibyśmy, żeby ta obecność w Niemczech była kontynuowana, to jest nasze sąsiednie państwo, blisko granic Polski. Zarazem uważamy, że w nowej sytuacji także obecność wojsk amerykańskich i NATO na terenie państw Europy Środkowo-Wschodniej (...) sprzyja zapewnieniu bezpieczeństwa i stanowi właściwy instrument odstraszania zagrożenia na tym terenie - zauważył szef polskiej dyplomacji.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Heiko Maas