Polskie Radio
Section05
Heiko Maas

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec o Nord Stream 2. Rau: dzieli społeczność międzynarodową

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem powiedział, że Polska jest przeciwnikiem projektu Nord Stream 2. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie między innymi z okazji 30. rocznicy traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Heiko Maas

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Nord Stream 2 Europa Środkowa Heiko Maas dyplomacja reparacje wojenne Zbigniew Rau polityka POLSKA

Niemcy chcą do sierpnia porozumieć się z USA ws. Nord Stream 2. Oczekują też nowego "paktu migracyjnego" w UE

W rozmowie z dziennikiem "Die Welt" szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Niemcy i USA zakończą spór związany z budową Nord Stream 2. - Naszym celem jest znalezienie rozwiązania do sierpnia - powiedział. Niemiecki polityk mówił także o konieczności zawarcia nowego porozumienia w UE ws. migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Nord Stream 2 Heiko Maas migracja

FELIETON Maas ma dość traktatu z Maastricht? Felieton Miłosza Manasterskiego

Czy Heiko Maas mówi to, czego sama Angela Merkel nie chce stawiać ostro? Obecna kanclerz jednak niebawem przejdzie na polityczną emeryturę, a jej następca być może nie będzie już zachowywać pozorów samoograniczenia niemieckiej mocarstwowości. Przed nami twarda walka o zachowanie w Unii Europejskiej mechanizmów chroniących ją przed niemiecką supremacją.
Zobacz więcej na temat:  felieton Niemcy Heiko Maas Unia Europejska miłosz manasterski Angela Merkel ŚWIAT Europa

"Niemcy coraz częściej usiłują przystąpić do klubu ofiar II wojny światowej". Cezary Gmyz o reperacjach wojennych

- Niemcy patrzą na kwestie reparacji z niechęcią. W warstwie werbalnej biorą odpowiedzialność za to, co się działo w latach 1933-1945, ale poza biciem się w piersi nie idą żadne konkretne gesty - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Unia Europejska Nord Stream 2 Niemcy Michał Rachoń Władimir Putin Heiko Maas

Szef MSZ Niemiec o reparacjach za zbrodnie z II wojny światowej: możliwe tylko roszczenia między państwami

W odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Maas odpowiedział na pisemne pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka pod koniec stycznia podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).
Zobacz więcej na temat:  Heiko Maas reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk

"Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar II WŚ". Gmyz o wypowiedzi Steinmeiera

- Niemcy mają w zwyczaju dostrzegać tylko dwie kategorie ofiar drugiej wojny światowej. To są bezpaństwowi Żydzi i ofiary zabite po ataku na Związek Sowiecki w czerwcu 1941 roku. Niemiecka opinia publiczna w dużej mierze unika tego, co działo się w innych państwach - skomentował wypowiedź prezydenta Niemiec Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Władimir Putin Heiko Maas Angela Merkel II wojna światowa Rosja Niemcy Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Michał Rachoń