Polskie Radio
Section05
Heiko Maas

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem MSZ Niemiec. Tematem sytuacja na Białorusi

Zbigniew Rau rozmawiał z szefem dyplomacji Niemiec Heiko Maasem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSZ Polski wskazywał na konieczność prowadzenia spójnej polityki wobec Mińska. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka dyplomacja Polityka zagraniczna Polski Heiko Maas Niemcy Białoruś relacje polsko-białoruskie relacje polsko-niemieckie migracja kryzys kryzys migracyjny granica

"Powinni zostać odesłani do krajów pochodzenia". Szef MSZ Niemiec o migrantach przy białoruskiej granicy

Pełniący obowiązki federalnego ministra spraw zagranicznych Heiko Maas wyraźnie wypowiedział się przeciwko przyjmowaniu do Niemiec migrantów, którzy utknęli w strefie przygranicznej na Białorusi. W poniedziałek rozmawiał na ten temat z ministrami spraw wewnętrznych UE w Brukseli - informuje we wtorek portal dziennika "Frankfurter Rundschau".
Zobacz więcej na temat:  kryzys na granicy Białoruś migracja imigranci w Europie Niemcy Heiko Maas ŚWIAT Europa

"Łukaszenka stoi na czele państwowej siatki przemytniczej". Szef MSZ Niemiec o kryzysie migracyjnym

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass poparł podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE propozycję nałożenia nowych sankcji na Białoruś. - Łukaszenka wykorzystuje uchodźców jako instrument nacisku - mówił Maas w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Unia Europejska Niemcy Aleksander Łukaszenka Heiko Maas Europa migracja imigranci w Europie Luksemburg

Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec o Nord Stream 2. Rau: dzieli społeczność międzynarodową

Szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem powiedział, że Polska jest przeciwnikiem projektu Nord Stream 2. Szefowie dyplomacji Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie między innymi z okazji 30. rocznicy traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau Heiko Maas

Rau: kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie wojenne Niemiec jest otwarta. Maas: ta sprawa jest zakończona

- Kwestia zadośćuczynienia za zbrodnie II wojny światowej jest otwarta, w tym dotycząca trybu i sposobu tego zadośćuczynienia - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas podkreślał, że dla Niemiec sprawa reparacji wojennych jest zakończona.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Rosja Nord Stream 2 Europa Środkowa Heiko Maas dyplomacja reparacje wojenne Zbigniew Rau polityka POLSKA

Niemcy chcą do sierpnia porozumieć się z USA ws. Nord Stream 2. Oczekują też nowego "paktu migracyjnego" w UE

W rozmowie z dziennikiem "Die Welt" szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas zapowiedział, że w najbliższych miesiącach Niemcy i USA zakończą spór związany z budową Nord Stream 2. - Naszym celem jest znalezienie rozwiązania do sierpnia - powiedział. Niemiecki polityk mówił także o konieczności zawarcia nowego porozumienia w UE ws. migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Niemcy Nord Stream 2 Heiko Maas migracja

FELIETON Maas ma dość traktatu z Maastricht? Felieton Miłosza Manasterskiego

Czy Heiko Maas mówi to, czego sama Angela Merkel nie chce stawiać ostro? Obecna kanclerz jednak niebawem przejdzie na polityczną emeryturę, a jej następca być może nie będzie już zachowywać pozorów samoograniczenia niemieckiej mocarstwowości. Przed nami twarda walka o zachowanie w Unii Europejskiej mechanizmów chroniących ją przed niemiecką supremacją.
Zobacz więcej na temat:  felieton Niemcy Heiko Maas Unia Europejska miłosz manasterski Angela Merkel ŚWIAT Europa

"Niemcy coraz częściej usiłują przystąpić do klubu ofiar II wojny światowej". Cezary Gmyz o reperacjach wojennych

- Niemcy patrzą na kwestie reparacji z niechęcią. W warstwie werbalnej biorą odpowiedzialność za to, co się działo w latach 1933-1945, ale poza biciem się w piersi nie idą żadne konkretne gesty - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 POLSKA Rosja Unia Europejska Nord Stream 2 Niemcy Michał Rachoń Władimir Putin Heiko Maas

Szef MSZ Niemiec o reparacjach za zbrodnie z II wojny światowej: możliwe tylko roszczenia między państwami

W odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas. Maas odpowiedział na pisemne pytanie wniesione przez Arkadiusza Mularczyka pod koniec stycznia podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE).
Zobacz więcej na temat:  Heiko Maas reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa Arkadiusz Mularczyk