X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Mariusz Błaszczak: z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO

21.11.2020 13:10
Z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie operujące na wschodniej flance NATO - mówił w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak, nawiązując do rozpoczętej w piątek działalności Wysuniętego Dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o znaczeniu rozpoczęcia działalności dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA oraz współpracy polsko-amerykańskiej dla bezpieczeństwa naszego kraju i wschodniej flanki NATO ("Cafe armia")
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakPAP/Jakub Kaczmarczyk

Minister zwrócił uwagę w Polskim Radiu 24, że po niespełna 2 tygodniach od ratyfikacji przez prezydenta Andrzeja Dudę umowy z USA, "przeszliśmy do działań, a więc ta umowa jest realizowana". - Wymiernym świadectwem działań jest rozpoczęcie działań przez Wysunięte Dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA - wskazał.

Jak podkreślił, zasadniczym celem obecności tego dowództwa jest kompetencja integracji wojsk lądowych USA w całej Europie, a przede wszystkim na wschodniej flance NATO. - Mówiąc wprost, to z Polski będą dowodzone wojska amerykańskie, operujące na wschodniej flance NATO - zwrócił uwagę Błaszczak.

Zdaniem ministra, dowództwo osiągnie gotowość w przyszłym roku - będzie mogło dowodzić siłami amerykańskimi w pełnej skali.

Szef MON: atak na Polskę będzie oznaczał atak na USA

Błaszczak podkreślał jednocześnie, że zdolności dowództwa niewątpliwie wzmacniają bezpieczeństwo Polski oraz wschodniej flanki NATO. Jak wskazał, ewentualny agresor będzie "zdawał sobie sprawę z tego, że (...) atak na Polskę będzie oznaczał atak na Stany Zjednoczone". - Dzięki temu możemy czuć się bezpieczni - ocenił.

Proces formowania Wysuniętego Dowództwa V. Korpusu Sił Lądowych USA z siedzibą w Poznaniu rozpoczął się w październiku. Pierwsza grupa personelu jest już w Polsce, sformowanie dowództwa i osiąganie gotowości operacyjnej będzie następować stopniowo - w ciągu kilkunastu miesięcy.

W sierpniu szef MON podpisał z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement). 9 listopada prezydent Andrzej Duda ratyfikował tę umowę.

Polska w ramach umowy zobligowała się do zapewnienia infrastruktury, która w przypadku zagrożenia będzie mogła przyjąć do 20 tys. żołnierzy amerykańskich. Ustalono również zmianę formuły stacjonowania wojsk USA w Polsce, z rotacyjnej na trwałą, oraz wzrost liczby żołnierzy USA o ok. 1 tys. do co najmniej 5,5 tys.


IAR/PR24/PAP/dad