Redakcja Polska

Wilno rezygnuje z używania plastikowych opakowań

25.01.2020 10:52
Wilno wprowadza zakaz używania plastikowych opakowań na miejskich imprezach. Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od marca.
Audio
  • Wilno wprowadza zakaz używania plastikowych opakowań. Materiał Kamila Zalewskiego
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/ARIMAG

Wileńska rada miejska poinformowała, że jednorazowych naczyń z tworzyw sztucznych nie będzie można używać podczas imprez, które będą organizowane na terenie miasta. Nowe rozwiązanie ma pomóc zmniejszyć ilość odpadów w stolicy Litwy oraz - jak podkreślają radni - nauczyć mieszkańców miasta odpowiednio nimi gospodarować. Wilno nie jest pierwszym miastem na Litwie, które wprowadza zakaz używania plastikowych opakowań na miejskich imprezach. Wcześniej podobne rozwiązania przyjęły rady miejskie Poniewieża i miejscowości Janiszki w rejonie szawelskim. W ubiegłym roku również radni stolicy Estonii -Tallina - podjęli taką decyzję.

Oprócz tego na Litwie od kilku lat funkcjonuje system kaucji za opakowania zrobione z aluminium, plastiku czy szkła. Do cen napojów doliczana jest opłata w wysokości 10 eurocentów. Pieniądze można odzyskać wrzucając opakowania do specjalnych butelkomatów, które znajdują się we wszystkich dużych sklepach w całym kraju. Tylko w ubiegłym roku na Litwie zwrócono ponad 600 milionów plastikowych i szklanych butelek, oraz puszek.

Od przyszłego roku zakaz sprzedaży i używania jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych będzie obowiązywał na terenie całej Unii Europejskiej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno Plastic