Polskie Radio
Section05
Wilno

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Marszałek Witek w Wilnie: chcemy wzmocnić polski głos w sprawach bezpieczeństwa Europy

Przed szczytem NATO w Wilnie zorganizowano spotkanie liderów parlamentów państw Sojuszu. Bierze w nim udział marszałek Sejmu. - Cieszymy się, że przewodniczący parlamentów zostali włączeni w te ważne dyskusje dotyczące obronności i bezpieczeństwa, nie tylko w Europie, ale bezpieczeństwa globalnego - podkreśliła Elżbieta Witek
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa bezpieczeństwo Sejm Elżbieta Witek NATO Wilno

Dziś w Oslo spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. Wśród tematów lipcowy szczyt w Wilnie

Wojna na Ukrainie, a także członkostwo Szwecji w NATO mają być głównymi tematami rozpoczynającego się dzisiaj w Norwegii spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. To spotkanie nieformalne, a zatem nie zostaną na nim podjęte decyzje. Polskę będzie reprezentował szef dyplomacji Zbigniew Rau, który wczoraj wieczorem przyleciał do Norwegii.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Zbigniew Rau Oslo Norwegia ŚWIAT NATO Wilno Litwa Szwecja

Przygotowania do szczytu NATO w Wilnie. Mieszkańcom stolicy Litwy zaleca się opuszczenie miasta

Litewskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podkreślają, że szczyt NATO, który odbędzie się 11-12 lipca w Wilnie z udziałem blisko 50 delegacji, jest największym organizacyjnym wyzwaniem w historii niepodległej Litwy. Wilnianie są przygotowywani na ograniczenia w przemieszczaniu się podczas obrad szczytu, zaleca się też opuszczenia miasta w tych dniach bądź pracę zdalną.
Zobacz więcej na temat:  NATO Wilno Litwa szczyt NATO ŚWIAT Europa

Prezydent Litwy przed szczytem NATO: Sojusz musi dać sygnał, że Ukraina może być jego członkiem

- Jednym z zadań szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie w lipcu, będzie wysłanie jasnego sygnału, że członkostwo Ukrainy w Sojuszu jest możliwe - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w litewskiej stolicy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Zbigniew Rau POLSKA Wilno szczyt NATO NATO

Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara Muzeum Narodowe w Krakowie Wilno muzeum wystawa Kraków