Polskie Radio
Section05
Wilno

Dzień Żałoby i Nadziei na Litwie. W obchodach biorą udział polscy parlamentarzyści

Na Litwie obchodzona jest dzisiaj 80. rocznica masowych wywózek mieszkańców kraju w głąb Związku Radzieckiego. W uroczystościach biorą udział wicemarszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Po południu w Wilnie politycy spotkają się m.in. z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno Syberia Ryszard Terlecki Białoruś Swiatłana Cichanouska

Pieśni Bojków i Portal między miastami

W audycji “Z muzyką po Kresach” spotkaliśmy się z Darią Kosiek wokalistką zespołu Wernyhora - laureata Konkursu Muzyki Folkowej “Nowa tradycja” 2021. Zespół wykonuje pieśni bojkowskie, przypominając o kulturze Bojków bieszczadzkich. Porozmawiamy o tradycjach muzycznych i zróżnicowaniu bojkowskich pieśni.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kresy Mariana Kril Nowa Tradycja Wilno Lublin

"Najpiękniej działająca organizacja". Prezes "Wspólnoty Polskiej" o rozbudowie Domu Kultury Polskiej w Wilnie

- Takim chyba najpiękniej działającym obecnie domem jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie, mający już blisko 20 lat. Dziś doczekał się momentu, kiedy władze polskie na czele z premierem Mateuszem Morawieckim zadecydowały o jego rozbudowie - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Wilno Polonia

Zła sytuacja epidemiczna w Wilnie. Do dyspozycji pozostało zaledwie około 15 proc. łóżek covidowych

Litewskie władze postanowiły skierować do Wilna część szczepionek, które wcześniej przeznaczone były dla regionów, w których odsetek zakażeń koronawirusem jest o wiele niższy. Liczba chorych w stolicy bardzo szybko rośnie. W mieście do dyspozycji pozostało zaledwie około 15 proc. tzw. łóżek covidowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Wilno koronawirus COVID-19 pandemia