Redakcja Polska

Piotr Naimski: protesty przeciwko projektowi Nord Stream 2 w pełni uzasadnione

29.09.2020 09:36
Protesty przeciwko budowie Nord Streamu 2 są w pełni uzasadnione - ocenił we wtorek w PR24 pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Zapewnił, że Polska jest bezpieczna energetycznie, a dostawy energii elektrycznej i gazu z innych państw pozostają zabezpieczone.
Audio
  • Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej podkreślił, że polskie stanowisko dotyczące politycznego charakteru rosyjsko-niemieckiego projektu poparło wiele państw. Zdaniem ministra, istotne znaczenie miały też działania Stanów Zjednoczonych (IAR)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiPR/MS

Nord Stream 2 jest gotowy w 94 proc., ale od grudnia ubiegłego roku nie prowadzi się przy nim żadnych prac. Z łącznie 2460 km tworzących go rur trzeba ułożyć jeszcze 150 km, w tym 120 km na akwenach duńskich i 30 km na niemieckich. W Niemczech rośnie presja na kanclerz Angelę Merkel w sprawie zaniechania projektu. Powodem takich apeli jest potwierdzenie przez rząd Niemiec, że Aleksiej Nawalny, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, padł ofiarą "próby zabójstwa przez otrucie".

Naimski pytany o to, czy zostanie zatrzymana budowa Nord Streamu 2, podkreślił, że "Nord Stream 2 jest projektem politycznym, który ma budować współpracę strategiczną między Moskwą a Berlinem, wymierzonym w interesy Polski i państw środkowoeuropejskich". 0 Dostawy gazu nowym gazociągiem dla środkowej Europy mają ugruntować dominację rosyjskiego dostawcy gazu, który traktuje te dostawy jako narzędzie politycznego uzależnienia - dodał.

Uzasadnione protesty

Jego zdaniem, protesty przeciwko budowie Nord Stream 2 "są w pełni uzasadnione". - Nasze stanowisko wsparte przez kraje Unii Europejskiej i Stany Zjednoczone - podkreślił.

Naimski dopytywany o to, na jakim poziomie jest bezpieczeństwo energetyczne Polski, zaznaczył, że "jesteśmy bezpieczni energetycznie". - Dostawy energii elektrycznej, gazu z innych państw są zabezpieczone - powiedział.

- W 2022 roku będziemy mieli ukończony gazociąg (Baltic Pipe - przyp.red.), który połączy nas z Norwegią; inwestycja jest realizowana zgodnie z harmonogramem i będzie ukończona w przewidzianym czasie - zapewnił Naimski.


PAP/PR24/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 Piotr Naimski