Polskie Radio
Section05
Nord Stream 2

Patrycja Tepper: Niemcy tęsknią za korzyściami, jakie płynęły wraz z rosyjskim gazem

Trwają prace nad osuszaniem i zabezpieczeniem nitek gazociągów Nord Stream, które zostały zniszczone w wyniku eksplozji jesienią 2022 roku - poinformował dyrektor finansowy spółki energetycznej E.ON, Marc Spieker. Jego wypowiedź ożywiła dyskusję na temat wznowienia przesyłu rosyjskiego gazu do Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Niemcy Rosja Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Gazprom ŚWIAT Europa

Batalia o Świnoujście. Czy Niemcy są naprawdę zieloni, czy tylko zazdrośni?

Niemcy wciąż protestują przeciwko rozbudowie portu w Świnoujściu. Kilka miesięcy po tym, jak upadł argument związany ze spornymi wodami, przywołują m.in. kwestie ekologiczne, emisji hałasu czy pogorszenia sytuacji rybaków. O dziwo zupełnie zapomnieli o nich, kiedy budowali Nord Stream 2.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Nord Stream 2 regiony zachodniopomorskie Świnoujście GOSPODARKA infrastruktura

Zasada jednomyślności w Unii Europejskiej. Jest oświadczenie MSZ

"Zarówno ta zasada [jednomyślności - red.] jak i międzyrządowy charakter odnośnej polityki stanowią gwarancję interesów wszystkich państw członkowskich UE i sprawiają, że liczy się głos każdego z tych państw, bez względu na jego wielkość czy liczbę ludności" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Rosja Nord Stream 2 ropa naftowa wojna 2023

Były prezydent Gauck krytykuje Schroedera i Merkel. "Dlaczego głosy Polaków traktowaliśmy mniej poważnie niż Rosji?"

Były prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował byłego kanclerza Gerharda Schroedera za związki z Rosją. Jego zdaniem Schroeder podporządkował prestiż Niemiec swym prywatnym interesom. W kontekście polityki RFN za rządów Angeli Merkel Gauck zadał pytanie: "Dlaczego głosy Polaków i Bałtów traktowaliśmy mniej poważnie niż głos Rosji?".
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Nord Stream 2 Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie

Матеуш Моравєцький: Польща мала рацію, коли попереджала про гігантський ризик залежності Європи від Росії

«Якби не було можливості від’єднання України від газотранспортної системи, якби не Nord Stream 1 і Nord Stream 2, якби не залежність Західної та Центральної Європи від Росії, цієї війни, що триває нині в Україні, можливо, і не було», — заявив прем'єр Польщі
Zobacz więcej na temat:  росія Європа Польща Моравєцький енергетична безпека Nord Stream 2

"Bild": kremlowska propaganda jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców

Eksperci są zaniepokojeni faktem, że propaganda Władimira Putina i Kremla jest szczególnie dobrze przyjmowana przez Niemców – analizuje w poniedziałek portal dziennika "Bild", zaznaczając, że Rosja od lat usiłuje wpływać na opinie społeczne na świecie, aby legitymizować swoje zbrodnie, takie jak wojna przeciwko Ukrainie i niejasne układy (m.in. gazociąg Nord Stream).
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml propaganda wojna na Ukrainie Nord Stream 2

Duńska Agencja Energii znalazła niezidentyfikowany obiekt przy Nord Stream 2. Rosja oskarża Zachód o sabotaż

Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu Nord Stream 2. Wstępnie oceniono, że przedmiot nie stwarza bezpośredniego zagrożenia, ma zostać wydobyty i zbadany.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Nord Stream 2 gaz ziemny Bałtyk Gazprom sabotaż Rosja wojna na Ukrainie

Skandal wokół Nord Stream 2. Niemiecka Fundacja Klimatyczna mogła być pomysłem... Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Niemcy Europa Nord Stream 2 GOSPODARKA

Media w Niemczech: Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego mogła być pomysłem Rosji

Fundacja Klimatyczna Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV) od chwili powstania była krytykowana za wspieranie dokończenia budowy gazociągu Nord Stream 2. Teraz pojawiają się informacje, dzięki którym "staje się coraz bardziej jasne", że pomysł na Fundację "pochodził bezpośrednio z Rosji" - jak to określił jeden z niemieckich polityków.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Niemcy Gazprom Rosja