X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rozpoczynają się tegoroczne zbiory jabłek w sadach

11.09.2021 11:57
Ruszają tegoroczne zbiory w największych sadach na terenie kraju. Do zebrania może być około 3,5 miliona ton jabłek. Polska to od lat największy producent i eksporter tych owoców w Unii Europejskiej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjnebranislavpudar/Shutterstock.com

Prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Witold Boguta liczy, że nasze jabłka ponownie znajdą grono smakoszy zarówno w kraju jak i za granicą. Szczególnie, że pogoda sprzyjała w tym sezonie wegetacji owoców. - Przebieg pogody - obecnie i to, co pokazują prognozy - wskazują, że jakość plonów będzie dobra. Owoce są dobrze wyrośnięte, prawidłowo wybarwione, cieszą oko. Jeśli te owoce trafią na rynek, czy do przetworzenia czy świeże, na eksport, znajdą nabywców - mówi Boguta.

Największa koncentracja sadów owocowych w Polsce znajduje się na Mazowszu. Popularne są także jabłka z Kotliny Łąckiej w Małopolsce. Na rynku wyróżniają się kwaskowym smakiem oraz gęstym miąższem - opisuje prezes grupy producentów Owoc Łącki Bolesław Zając. - One mają tak zwaną góralską zieloną nutkę, przebrzmiewają ostrzejszym, bardziej wyrazistym smakiem. Nasze sady niemal w całości uprawiane są na skłonach, gdzie warunki klimatyczne są nieco inne niż w pozostałych regionach. Przez to też smak owoców jest odmienny - wyjaśnia sadownik.


Posłuchaj
00:22 11289237_2.mp3 Największa koncentracja sadów owocowych w Polsce znajduje się na Mazowszu. Popularne są także jabłka z Kotliny Łąckiej w Małopolsce. Na rynku wyróżniają się kwaskowym smakiem oraz gęstym miąższem - opisuje prezes grupy producentów Owoc Łącki Bolesław Zając (IAR)

 

Nieco ponad połowa zebranych jabłek będzie wykorzystana przez przemysł spożywczy. Reszta trafi do konsumentów jako świeże owoce deserowe.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: gospodarka polska