Polskie Radio
Section05
gospodarka polska

"Wsparcie pomogło uniknąć fali bankructw". Marcin Klucznik o wpływie dwóch lat pandemii na polską gospodarkę

Wpływ pandemii na polską gospodarkę był bardzo zróżnicowany. W 2020 r. widzieliśmy dużą recesję, natomiast w 2021 r. pomimo pandemii mieliśmy bardzo silne odbicie gospodarcze - mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia wzrost gospodarczy pkb tarcza antykryzysowa COVID-19 Koronawirus w Polsce gospodarka polska

Komisja Europejska obniża prognozy gospodarcze dla Unii, w tym dla Polski

Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, w związku z wojną na Ukrainie. Z szacunków Brukseli wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska gospodarka polska

Prof. Krysiak o inflacji w Polsce: dzięki dywersyfikacji energetycznej możemy oczekiwać jej wyhamowania

- W skutek dywersyfikacji energetycznej w krajach takich jak Polska raczej możemy mieć oczekiwanie, że inflacja będzie większa w Niemczech czy Francji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska bankowość ekonomia ceny GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Jak żyć z wysoką inflacją? Dr Bartoszewicz: każdy zakup trzeba przemyśleć

- To najtrudniejszy czas dla społeczeństwa, gdy przychodzi inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz z SGH, oceniając sytuację ekonomiczną Polaków. - Nie podejmowałbym żadnych pochopnych działań. Wiemy, że będzie drożej, że trzeba oszczędzać i zahamować decyzje związane z wakacjami i dodatkowymi zakupami. Musimy każdą decyzję przemyśleć, zastanawiać się, czy to naprawdę jest nam niezbędne, bo może się okazać, że za miesiąc, dwa, zabraknie nam na rachunki, żeby je opłacić - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekonomia gospodarka polska inflacja społeczeństwo NBP kredyt GOSPODARKA

"Dobrze byłoby trzymać się w nurcie wspólnotowym". Prof. Raczkowski ocenia polskie sankcje wobec Rosji

- Istotne jest, jakie przełożenie na polskie spółki będzie miało wpisanie poszczególnych osób na listę sankcyjną. Jeśli to będzie im pomagało, to bardzo dobra polityka, gorzej, jeśli to by się poważnie odbijało na kondycji finansowej, czy w ogóle możliwości działania - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW o polskiej liście sankcyjnej. Zaapelował też o nakładanie sankcji wobec Rosji w nurcie wspólnotowym.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska wojna na Ukrainie Ukraina POLSKA sankcje sankcje Unii Europejskiej

Konferencja "Śląski Ład". Premier: uchodźcy z Ukrainy już pracują na rzecz polskiej gospodarki

- Tak jak my pomagamy uchodźcom i Ukrainie a oni walczą tam o nasze bezpieczeństwo, tak ci, którzy przyjechali do naszego kraju, pracują na rzecz polskiej gospodarki - powiedział na konferencji "Śląski Ład" premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy wojna na Ukrainie serwis wschodni Mateusz Morawiecki POLSKA wojna 2022 społeczeństwo premier gospodarka polska GOSPODARKA