Polskie Radio
Section05
gospodarka polska

Wakacje od ZUS. Eksperci oceniają propozycję rządu

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej tzw. wakacje od ZUS pozwalającej zawiesić przedsiębiorcom na miesiąc opłacanie składki emerytalnej bez szkody dla przyszłego świadczenia. Założenia rządu budzą jednak kontrowersje i szereg wątpliwości. O propozycji Rady Ministrów mającej ulżyć przedsiębiorcom dyskutowali w Polskim Radiu 24 Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ i Kamil Sobolewski z Pracodawców RP
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska ZUS

100 dni rządu Tuska. "Sukcesem uwolnienie środków z KPO"

Do największych sukcesów rządu Donalda Tuska należy uznać zmiany w regulacjach Unii Europejskiej dotyczące budżetu, brak problemów z finansowaniem potrzeb pożyczkowych czy uruchomienie środków z KPO, uważają eksperci. Z kolei jako wielkie rozczarowanie uznają brak szybszego wprowadzenia kwoty wolnej od podatku czy brak szybkich zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Donald Tusk Ministerstwo Finansów budżet Polski Rząd RP Krajowy Plan Odbudowy POLSKA polityka gospodarka polska

PR24 Składka zdrowotna. Eksperci o zmianach

Pracodawcy liczą na powrót składki ryczałtowej i być może na jej odliczanie od dochodu tak jak miało to miejsce przed wprowadzeniem Polskiego Ładu. Związkowcy, reprezentujący pracowników, wskazują, że budzi to wątpliwości, bo pracownicy znów będą płacić na zdrowie więcej, niż przedsiębiorcy a z opieki medycznej wszystko korzystają w równym stopniu. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Renata Górna (OPZZ) i Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Anna Grabowska rynek pracy składka zus

"Lepiej niż w Niemczech". Niemieccy przedsiębiorcy chwalą Polskę

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw przenosi się do Polski - pisze niemiecki magazyn "Focus" w swoim serwisie internetowym. Tytuł przywołuje przykład producenta sprzętu AGD - firmy Miele - która zamierza przenieść produkcję do Polski, uzasadniając to obniżeniem kosztów i mniejszą biurokracją. "Focus" zaznacza, że w Polsce jest obecnie około 9,5 tys. firm z niemieckim właścicielem i firm tych wciąż przybywa.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy gospodarka niemiec gospodarka polska Deutsche Welle przedsiębiorstwo rynek pracy