Polskie Radio
Section05
gospodarka polska

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska ceny ekonomia POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

"Będą mieli preferencyjne warunki dostępu do dóbr kultury". Jest porozumienie ws. zasłużonych pracowników morza

Osoby odznaczone Odznaką Honorową Zasłużony Pracownik Morza będą miały zapewnione preferencyjne warunki dostępu między innymi do dóbr kultury oraz zakupu usług turystycznych. Porozumienie w tej sprawie podpisał wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk oraz instytucje i firmy powiązane z żeglugą i morzem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA gospodarka polska Marek Gróbarczyk infrastruktura

Grzegorz Górny o inicjatywie Trójmorza: to jedna z najważniejszych platform współpracy w Europie

- Ten szczyt potwierdził, że Trójmorze staje się jedną z najważniejszych platform współpracy międzynarodowej w Europie. Jest to właściwie okręt flagowy Europy Środkowej. Jesteśmy regionem, który od kilkunastu lat rozwija się najszybciej na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, szef Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze dyplomacja inwestycje pieniądze gospodarka polska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Prof. Kazimierz Kik o wystąpieniach Jarosława Kaczyńskiego: Polakom potrzebny jest optymizm

- W wystąpieniach Jarosława Kaczyńskiego jest aż za dużo optymizmu. Ten optymizm jest jednak Polakom potrzebny. Jest to potrzebne po to, żeby Polacy uświadomili sobie, że po przystąpieniu do UE w  2004 roku do dzisiaj, rozwój gospodarczy i PKB skoczył wyraźnie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik, politolog.
Zobacz więcej na temat:  Polski Ład gospodarka polska pieniądze Prawo i Sprawiedliwość zjednoczona prawica opozycja Jarosław Kaczyński POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Niechęć do schładzania gospodarki". Dr Artur Bartoszewicz o decyzji RPP ws. stóp procentowych

- Może okazać się, że za jakiś czas zobaczymy inne podejście RPP. Mam nadzieję, że nie prześpimy czasu, kiedy koszty polityki pieniężnej będą zbyt duże i społeczeństwo będzie niezadowolone z tego stanu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH), komentując pozostawienie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk gospodarka polska inflacja GOSPODARKA społeczeństwo