Redakcja Polska

Projekt Sobieski Sat. Krakowscy licealiści budują sondę kosmiczną

17.02.2020 12:12
Projekt bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zadaniem stojącym przed licealistami jest budowa sondy atmosferycznej niewielkich rozmiarów.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay


Sześcioosobowa grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie pracuje nad sondą kosmiczną. Projekt Sobieski Sat zakwalifikował się do konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W poprzedniej edycji konkursu, zespół awansował na finały i otrzymał wyróżnienie za “solidne przygotowanie misji”, co było  niemałym sukcesem. W tym roku licealiści budują sondę atmosferyczną niewielkich rozmiarów, która następnie zostanie wyniesiona na około 3 km. W czasie opadania planowane jest zbadanie nie tylko podstawowych parametrów, takich jak temperatura czy ciśnienie, ale również umieszczenie w sondzie bardziej zaawansowanych modułów. Licealiści zamierzają między innymi zainicjować manewrowanie satelitą podczas lotu, aby poszerzyć wszelkie możliwości misyjne sondy. 

Obecnie młodzież z Krakowa jest na półmetku konkursu, gdyż dwa z trzech raportów opisujących przebieg ich prac zostały już dostarczone i ocenione przez jury konkursu niezwykle wysoko (4.8/5 oraz 9.6/10). Zostało im do napisania ostatni raport, od którego będzie zależeć ich kwalifikacja do ogólnopolskich finałów, odbywających się na jednym z poligonów wojskowych.

Mając już rok doświadczenia, licealiści mierzą naprawdę wysoko z nastawieniem na zwycięstwo w polskiej edycji i awans na finał europejski, co swoje potwierdzenie ma w dotychczasowych ocenach raportów.

Z Andrzejem Szablewskim z zespołu Sobieski Sat rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: satelita