X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Projekt Sobieski Sat. Krakowscy licealiści budują sondę kosmiczną

17.02.2020 12:12
Projekt bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Zadaniem stojącym przed licealistami jest budowa sondy atmosferycznej niewielkich rozmiarów.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay


Sześcioosobowa grupa młodzieży z II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie pracuje nad sondą kosmiczną. Projekt Sobieski Sat zakwalifikował się do konkursu CanSat, organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.

W poprzedniej edycji konkursu, zespół awansował na finały i otrzymał wyróżnienie za “solidne przygotowanie misji”, co było  niemałym sukcesem. W tym roku licealiści budują sondę atmosferyczną niewielkich rozmiarów, która następnie zostanie wyniesiona na około 3 km. W czasie opadania planowane jest zbadanie nie tylko podstawowych parametrów, takich jak temperatura czy ciśnienie, ale również umieszczenie w sondzie bardziej zaawansowanych modułów. Licealiści zamierzają między innymi zainicjować manewrowanie satelitą podczas lotu, aby poszerzyć wszelkie możliwości misyjne sondy. 

Obecnie młodzież z Krakowa jest na półmetku konkursu, gdyż dwa z trzech raportów opisujących przebieg ich prac zostały już dostarczone i ocenione przez jury konkursu niezwykle wysoko (4.8/5 oraz 9.6/10). Zostało im do napisania ostatni raport, od którego będzie zależeć ich kwalifikacja do ogólnopolskich finałów, odbywających się na jednym z poligonów wojskowych.

Mając już rok doświadczenia, licealiści mierzą naprawdę wysoko z nastawieniem na zwycięstwo w polskiej edycji i awans na finał europejski, co swoje potwierdzenie ma w dotychczasowych ocenach raportów.

Z Andrzejem Szablewskim z zespołu Sobieski Sat rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: satelita