X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Aplikacja wrocławskiego zespołu pomoże w walce z koronawirusem

26.03.2020 12:54
Aplikacja SafeSafe stworzona przez interdyscyplinarny zespół informatyków, naukowców, lekarzy i programistów z Wrocławia pomoże walczyć z pandemią COVID-19 - obiecują twórcy. Program pomaga samodzielnie ocenić ryzyko infekcji koronawirusem na podstawie wytycznych WHO.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/igorstevanovic

Jak powiedział pomysłodawca i jeden z twórców aplikacji Mateusz Romanów, "pomysł stworzenia SafeSafe narodził się dwa tygodnie temu w piątek, kiedy premier ogłosił pierwsze zalecenia dotyczące kwarantanny narodowej" w związku z pandemią koronawirusa powodującego chorobę COVID-19.

- W ciągu 24 godzin skrzyknąłem znajomych przedsiębiorców i specjalistów i zaczęliśmy analizować możliwości działania. Niedługo później w projekt było już zaangażowanych 10 firm i 40 osób, które rozpoczęły prace nad jego realizacją i które do dzisiaj przy nim działają - przekazał Romanów.

Autodiagnoza przez aplikację

Celem aplikacji jest ułatwienie Polakom autodiagnozy w kierunku infekcji koronawirusem SARS-CoV-2, gdyż - jak zauważa pomysłodawca SafeSafe - według polskich organów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia szczyt zachorowań na COVID-19 w naszym kraju jeszcze nie wystąpił.

- Istotne jest, by z aplikacji zaczęło korzystać jak najwięcej osób przed przyjściem szczytu, gdyż tylko wówczas SafeSafe pomoże zminimalizować ryzyko zakażenia skutecznie - podkreślił Romanów.

Bezpłatna i bezpieczna

Aplikacja SafeSafe jest bezpłatna i nie gromadzi żadnych danych osobowych użytkownika w rozumieniu RODO. Każde urządzenie jest widziane przez program jedynie w postaci zahaszowanego numeru, któremu nie jest przypisywany żaden użytkownik. Program nie przesyła również danych medycznych użytkowników na zewnętrzne serwery, a zapisuje je jedynie lokalnie na urządzeniu, na którym używana jest aplikacja.

Twórcy SafeSafe argumentują, że ich projekt może stanowić pomoc w rozwiązaniu problemów takich, jak m.in. niewystarczająca ostrożność obywateli, niski poziom higieny i świadomości na temat tego, jak ważne jest jej przestrzeganie, a także lekceważenie zaleceń o ograniczeniu kontaktów towarzyskich.

Pomocna aplikacja

Według uczestników projektu SafeSafe może również pomóc organom takim jak Ministerstwo Zdrowia i pozwolić na modelowanie szans zakażeń i ostrzeganie osób będących w grupie ryzyka. W przypadku interwencji służb ochrony zdrowia aplikacja mogłaby dostarczać informacji na temat historii kontaktów chorego, miejsc, w których się znajdował, oraz odczuwanych przez niego objawów (dzięki dzienniczkowi użytkownika).

SafeSafe pozwala także na zapisywanie danych o historii medycznej, aktualnych schorzeniach i farmakoterapii, co zdaniem zespołu tworzącego aplikację może stanowić znaczącą pomoc informacyjną w przypadku hospitalizacji lub konsultacji medycznej pod kątem diagnostyki koronawirusa.

Wrocławska aplikacja jest zgodna z wytycznymi WHO, niemieckiego Instytutu Roberta Kocha i Charite w Berlinie. Program zostanie udostępniony Polakom w czwartek o godzinie 18.00 na stronie internetowej koronazglowy.com. Można będzie korzystać z niego w wersji na smartfona oraz z poziomu przeglądarki internetowej w komputerze.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: koronawirus aplikacje mobilne