X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezes IPN: gen. Władysław Anders był ostatnim hetmanem Polski jagiellońskiej

08.09.2020 13:00
Gen. Władysław Anders - wybitny Polak, żołnierz, polityk, człowiek głęboko zakorzeniony w kulturze - był ostatnim hetmanem Polski jagiellońskiej - podkreślił prezes IPN Jarosław Szarek. Był zawsze w pierwszym szeregu zmagań o niepodległą Polskę i to nie tylko na polach bitew - dodał.
Córka gen. Andersa Anna Maria Anders przemawia podczas konferencji Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk - w 50. rocznicę śmierci na Zamku Królewskim w Warszawie.
Córka gen. Andersa Anna Maria Anders przemawia podczas konferencji "Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk - w 50. rocznicę śmierci" na Zamku Królewskim w Warszawie.Fot.: PAP/Radek Pietruszka

W związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą śmierci gen. Władysława Andersa Instytut Pamięci Narodowej zorganizował we wtorek w Zamku Królewskim w Warszawie całodniową konferencję naukową, na której spotkali się badacze XX-wiecznej historii Polski.

Gen. Władysław Anders - jak przekazał prezes IPN - był "ostatnim hetmanem Jagiellońskiej Polski". - Od walk w szeregach I Korpusu Polskiego w Rosji po kampanię włoską: zdobycie Monte Cassino, wyzwolenie Ankony i Bolonii wywalczył trwałe miejsce w narodowym Panteonie. Jego drogę znaczyły nie tylko Krzyże Walecznych, Virtuti Militari ale także liczne rany odniesione w walce - podkreślił Szarek w liście, który podczas inauguracji konferencji odczytał wiceprezes IPN Jan Baster. - Zawsze w pierwszym szeregu zmagań o niepodległą Polskę i to nie tylko na polach bitew. Pozostał w wdzięczności u dziesiątków tysięcy wyprowadzonych z "nieludzkiej ziemi". Nieugięty w poszukiwaniach ofiar zbrodni katyńskiej, strażnik jej pamięci - podkreślił Szarek.

- Rozumiał, że do trwania narodu – może nawet istotniejsze niż militarne zwycięstwa - konieczne jest zachowanie ciągłości kultury, tradycji i tożsamości Rzeczypospolitej. W tym celu stworzył i patronował niejednej instytucji. Dbał o wychowanie dzieci, o podtrzymywanie w żołnierzach patriotycznego ducha. Biorąc czynny udział w życiu kulturalnym, społecznym i politycznym, stał się zwornikiem niepodległościowej emigracji – jej symbolem. Jakże zubożyło ją jego odejście. Do końca pozostał niekwestionowanym autorytetem dla swoich żołnierzy, symbolem patriotyzmu i nieprzejednanej postawy wobec sowieckiego imperium - dodał.

W inauguracji konferencji, na której odtworzono archiwalne nagranie wypowiedzi gen. Andersa, wzięła udział m.in. córka generała, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. Obecni byli także ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati, a także gospodarz miejsca - dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, parlamentu, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. W trakcie ceremonii odczytano również listy okolicznościowe od prezydenta Andrzeja Dudy i marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Konferencję naukową "Generał Władysław Anders. Żołnierz i polityk – w 50. rocznicę śmierci" przygotowało Biuro Badań Historycznych IPN w ramach Centralnego Projektu Badawczego "Polska emigracja niepodległościowa 1945–1990". To pierwsze z cyklu spotkań, które zaplanowano również w Taszkiencie, Rzymie i Londynie, poświęconych słynnemu polskiemu dowódcy. Ich ideą jest przedstawienie dokonań gen. Władysława Andersa w najważniejszych etapach jego życia.

Gen. Władysław Anders (1892-1970) był organizatorem i dowódcą Armii Polskiej w Związku Sowieckim, a następnie 2. Korpusu Polskiego, z którym zdobył w maju 1944 r. klasztor na Monte Cassino; od lutego do maja 1945 r. pełnił obowiązki Naczelnego Wodza. Zmarł 12 maja 1970 r. w Londynie.

PAP/dad