Polskie Radio
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

"Pilecki przeszedł brutalne śledztwo na Rakowieckiej". Komuniści chcieli go wymazać z kart historii

Miejsce pochówku zamordowanego przez komunistów Witolda Pileckiego nadal jest nieznane, a do 1989 roku informacje o rotmistrzu podlegały ścisłej cenzurze. Witold Pilecki bez wątpienia jest bohaterem ponadczasowym. - Taki człowiek nie mógł spokojnie żyć w Polsce Ludowej. Wymazano go z kart historii, dzisiaj jednak w końcu można mówić o takich postaciach jak Witold Pilecki - powiedział Paweł Sztama z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki

"Cyfrowi Bohaterowie". Nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej

Projekt Instytutu Pamięci Narodowej "Cyfrowi Bohaterowie" umożliwia przeniesienie wizerunków rzeczywistych osób do świata wirtualnego, aby poznać historię ludzi, którzy w przełomowy sposób wpłynęli na dzieje Polski. Wśród nich jest m.in. Andrzej Gwiazda, jeden z najważniejszych przywódców strajku w sierpniu 1980 roku i działacz "Solidarności" lat 1980-1981.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Instytut Pamięci Narodowej IPN Andrzej Gwiazda

Mieszkańcy Kieźlin nie chcą głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi. "Mit o nim to PRL-owska propaganda"

Grupa mieszkańców wsi Kieźliny w gminie Dywity pod Olsztynem prosi o usunięcie głazu poświęconego sowieckiemu żołnierzowi Piotrowi Diernowowi. W tym celu mieszkańcy złożyli do gminy pismo, w odpowiedzi zapowiedziano zasięgnięcie w tej sprawie opinii wojewody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Armia Czerwona Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki dekomunizacja społeczeństwo

72. rocznica zamordowania kpt. Fróga. "Należał do grona najzdolniejszych dowódców AK"

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL upamiętniono 72. rocznicę zamordowania w mokotowskim więzieniu kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga pseudonim "Szczerbiec". - Dowódca 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, patron 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej należał do grona najzdolniejszych dowódców wileńskiej Armii Krajowej - podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Muzeum Żołnierzy Wyklętych Armia Krajowa pamięć Krzysztof Szwagrzyk Instytut Pamięci Narodowej komunizm

Wyburzono pomnik Armii Czerwonej. Prezes IPN: będziemy usatysfakcjonowani, gdy upadnie ostatni z nich

- Rosjanom się wydaje, że Europa Środkowa jest wciąż ich kolonią. To pokazuje imperialne myślenie. Polityka historyczna Federacji Rosyjskiej opiera się na kłamstwie - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki w Głubczycach (Opolskie) podczas wyburzenia tzw. pomnika wdzięczności Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej IPN pomniki Armia Czerwona komunizm dekomunizacja społeczeństwo POLSKA

Kongres Pamięci Narodowej. Dr Leśkiewicz: tę przestrzeń należy dobrze zagospodarować

 - Badania wskazują, że połowa młodych Polaków oczekuje na ofertę historyczną, czekają na coś, co ich zaintryguje. Stąd organizacja Kongresu Pamięci Narodowej, by zdiagnozować potrzeby edukacyjne młodego pokolenia. Kongres był tym miejscem, gdzie mogliśmy skupić młodych ludzi i jednocześnie pokazać nasz dorobek ludziom starszym. Młodzieży pokazać świadków historii, bohaterów naszej przeszłości. Zderzenie kilku pokoleń, hasłem przewodnie Kongresu brzmiało "Historia mówi przez pokolenia", dało dodatkowy pozytywny efekt - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik IPN dr Rafał Leśkiewicz.  
Zobacz więcej na temat:  IPN Kongres Pamięci Narodowej Instytut Pamięci Narodowej POLSKA

"Fałszowanie prawdy historycznej". Reduta Dobrego Imienia krytycznie o wypowiedziach prof. Engelking

- Prezentacja historii Polski przez prof. Engelking, jaką usłyszeliśmy, zawiera nieprawdziwe twierdzenia obarczające naród polski współodpowiedzialnością za Holokaust, ale też przypisuje ogółowi społeczeństwa polskiego fałszowanie historii, co jest nieprawdą - podała Reduta Dobrego Imienia w informacji prasowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust Żydzi II wojna światowa Reduta Dobrego Imienia Instytut Pamięci Narodowej

"Walczyli nie dla wielkiego zwycięstwa, ale o ludzką godność". Prezes IPN o powstaniu w getcie

- W 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim IPN otworzył wystawę "Prosimy Cię, Boże, o walkę krwawą…" - Mieli odwagę, aby wzniecić pierwsze w okupowanej przez Niemców Europie wielkomiejskie powstanie ludności żydowskiej - powiedział prezes IPN dr Karol Nawrocki na stołecznym skwerze Hoovera.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej powstanie w getcie Żydzi

"Zarażanie pasją historii". Marcin Zarzecki o Kongresie Pamięci Narodowej

- Historię należy przekazywać w określony sposób. Na Kongresie były gry: planszowe, komputerowe i szyfrów. Rzeczywistość wirtualna. Była praca z sitodrukiem czy powielaczem, można nawet było uzyskać własny nieśmiertelnik - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki Kongres Pamięci Narodowej Instytut Pamięci Narodowej

"Historia mówi przez pokolenia". Jak zafascynować nią młodzież?

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". Jak poinformował prezes IPN Karol Nawrocki, w trzydniowym wydarzeniu wzięło udział 13 tys. osób, w tym 7 tys. dzieci. Kongres to odpowiedź na raport "Edukacja dla pamięci", według którego 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski edukacja Instytut Pamięci Narodowej IPN Kongres Pamięci Narodowej

"Kapitał, który budujemy na dziesięciolecia". Rafał Leśkiewicz o Kongresie Pamięci Narodowej

- Wiedza historyczna i świadomość własnej tożsamości to spoiwo, które łączy nas społecznie, stanowi o naszej tradycji, łączy pokolenia, stanowi nie tylko o naszym realnym bezpieczeństwie tu i teraz, jest istotnym elementem relacji społecznych i tożsamości narodowej. Dlatego tak mocno podkreślamy znaczenie edukacji historycznej. To kapitał, który budujemy na kolejne dziesięciolecia - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN Kongres Pamięci Narodowej

Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków

- Zbrodnia katyńska ma wciąż wiele tajemnic, do dziś nie znamy różnych kwestii. Decyzja z 5 marca 1940 mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli kresach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - powiedział w Dwójce dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Wacław Holewiński historia Polski