Polskie Radio
Section05
Instytut Pamięci Narodowej

Służby PRL i ich kontakty z organizacjami terrorystycznymi

– Organizacjom terrorystycznym zależało głównie na dostępie do broni, którą dysponowały służby polskiego państwa komunistycznego – powiedział dr Przemysław Gasztold, autor książki "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm". W audycji "Stacja Deszyfrująca" rozmowa o mało znanym fragmencie historii polskiego PRL-u, czyli kontaktach ówczesnych służ specjalnych z grupami terrorystycznymi.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Bliski Wschód służby specjalne Instytut Pamięci Narodowej

Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy. Europejscy ochotnicy w SS

Początkowo SS była elitarną jednostką niemieckich nazistów. Jednak już podczas II wojny światowej sformowano oddziały Waffen-SS, w których mogli służyć m.in. ochotnicy z okupowanych przez III Rzeszę terytoriów. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego Holendrzy, Belgowie, Ukraińcy czy Łotysze wstępowali do hitlerowskiej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Niemcy historia Europy Instytut Pamięci Narodowej

Napięcie w relacjach Warszawa-Kijów. Impas trwa

Trwa napięta sytuacja między Polską a Ukrainą. Nasi wschodni sąsiedzi niedawno nie zgodzili się na prowadzenie na swoim terytorium prac poszukiwawczych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukraińcy domagają się, w zamian za wydanie pozwolenia, odnowienia ukraińskich miejsc pamięci na terytorium Polski. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Dariuszem Materniakiem z portalu PolUkr.net.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina UPA Instytut Pamięci Narodowej

Szef MON laureatem nagrody "Żeby Polska była Polską"

W Warszawie wręczono nagrody Towarzystwa Patriotycznego "Żeby Polska była Polską". Nagrodę główną otrzymał minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Towarzystwo nagrodziło też Instytut Pamięci Narodowej i twórców filmu „Niezwyciężeni” - animowanego obrazu pokazującego walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Instytut Pamięci Narodowej Jarosław Szarek Jan Pietrzak

IPN: Piotr Bartoszcze został zamordowany

"Na tę chwilę przyjmujemy ponad wszelką wątpliwość, że Piotr Bartoszcze nie zginął w wyniku wypadku, ale że został zamordowany. W tej chwili podejmujemy wszelkie czynności, żeby ustalić sprawców tego zdarzenia" - powiedział w czwartek szef pionu śledczego IPN Andrzej Pozorski. Sprawę Piotra Bartoszcze relacjonował reporter Polskiego Radia 24 Michał Walczyk.
Zobacz więcej na temat:  PRL Solidarność Instytut Pamięci Narodowej IPN Roman Bartoszcze komunizm

Uczelnie medyczne pomogą przy identyfikacji ofiar totalitaryzmów

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna współpracę z sześcioma uczelniami medycznymi w zakresie identyfikacji ofiar totalitaryzmów. Podpisane w Warszawie porozumienie ma przyczynić się do szybszej identyfikacji podejmowanych przez IPN szczątków np. ofiar terroru komunistycznego, zbrodni niemieckich oraz pomordowanych na Kresach. O umowie mówiła w audycji Północ-Południe Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Instytut Pamięci Narodowej totalitaryzm

"Piłkarze nie byli skorzy do donoszenia na kolegów"

Werbowanie współpracowników, niszczenie karier, szpiegowanie, donosicielstwo, korupcja. Historia polskiego futbolu okresu PRL to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe. Grzegorz Majchrzak w książce „Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale” przedstawia mroczne kulisy działań komunistycznej bezpieki w świecie rodzimej piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Majchrzak PRL komunizm Instytut Pamięci Narodowej