X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Happy Mother's Day, Belarus" - rusza akcja ze wsparciem polskiego rządu

14.10.2020 15:19
Przedstawiciele białoruskiej społeczności w Polsce chcą przypomnieć światu o protestach w ich kraju. Przy wsparciu polskiego rządu fundacja Białoruski Dom rozpoczęła akcję wysyłania kartek do światowych mediów i organizacji międzynarodowych. Hasło inicjatywy - Happy Mother's Day, Belarus - jest nieprzypadkowe, gdyż 14 października na Białorusi obchodzony jest Dzień Matki.
Audio
  • Jak podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, białoruska rewolucja ma twarz kobiety i warto, by świat o tym pamiętał (IAR)
  • Jak mówiła Anastazja Kożapienka, trzeba ponownie zainteresować opinię międzynarodową sprawą Białorusi (IAR)
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński (L), członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej Volha Kavalkowa (P) oraz założyciel kanałów Nexta Sciapan Puciła (C) w Warszawie, podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiona została nowa inicjatywa Domu Białoruskiego.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński (L), członek prezydium białoruskiej Rady Koordynacyjnej Volha Kavalkowa (P) oraz założyciel kanałów Nexta Sciapan Puciła (C) w Warszawie, podczas briefingu prasowego, na którym przedstawiona została nowa inicjatywa Domu Białoruskiego.PAP/Mateusz Marek

Obecny na konferencji w Warszawie wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zaznaczył, że akcja Białoruskiego Domu jest jedną z inicjatyw wspieranych przez polski rząd, który od początku opowiada się za prawem Białorusinów do decydowania o przyszłości własnego kraju.

Przedstawicielka Białoruskiego Domu Anastazja Kożapienka podkreślała, że od dwóch miesięcy jej rodacy walczą o wolność i demokrację na Białorusi, codziennie wychodzą na ulice, by pokazać, że są przeciw dyktaturze. - Na czele tej rewolucji stoją kobiety. My tu, w Warszawie, chcemy pokazać nasze wsparcie oraz solidarność dla tych wszystkich kobiet, które codziennie wychodzą na ulice i walczą o naszą przyszłość, naszą wolność i demokrację na Białorusi. Dlatego dziś symbolicznie, kiedy na Białorusi obchodzony jest Dzień Matki, jako Fundacja Białoruski Dom rozpoczynamy akcję Mother's Day Belarus - powiedziała Kożapienka.

Jabłoński powiedział, że dziś spoglądamy na sytuację na Białorusi "przez pryzmat osób protestujących, przez pryzmat kobiet". - Widzimy, że rewolucja białoruska jest kobietą, to hasło, które od początku tych wydarzeń jest ponawiane. Dziś białoruski Dzień Matki ma szczególne znaczenie, dlatego dziś właśnie z tej okazji rozpoczynamy akcję wysyłania kartek z pozdrowieniami dla matek białoruskich - powiedział Jabłoński.

Również Wolha Kawalkawa z białoruskiej Rady Koordynacyjnej podkreślała, że naród białoruski walczy obecnie o prawo wyboru, a "jednym z symboli tej walki jest kobieta". Zaznaczyła, że obecnie na Białorusi jest około 100 więźniów politycznych, a wśród nich wiele kobiet. - Najważniejszą bronią dziś na Białorusi są akcje pokojowe, akcje po to, by wspierać jeden drugiego. (...) Reżim walczy przy pomocy przemocy, a naród wybrał dla siebie walkę pokojową - powiedziała Kawalkawa.

Obecny na konferencji Sciapan Puciła - założyciel opozycyjnego kanału Telegram Nexta - powiedział, że kanały Nexta są patronem inicjatywy. - Wolne media, wolne słowo, dziennikarze, to jest to, czego Łukaszenka boi się najbardziej w tej chwili, dlatego teraz połowa blogerów białoruskich siedzi w więzieniu, a połowa dziennikarzy już nie ma akredytacji - powiedział.

Uczestnicy konferencji poinformowali, że działa już strona internetowa akcji Mother's Day Belarus, w ramach której można wygenerować kartkę, podpisać ją i w ten sposób okazać solidarność Białorusinom walczącym o wolność.

Na Białorusi od ponad dwóch miesięcy trwają protesty po wyborach prezydenckich z 9 sierpnia, w których według oficjalnych wyników prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył ponad 80 proc. głosów. Uczestnicy protestów nie uznają tych wyników i domagają się powtórnych wyborów. Służby bezpieczeństwa regularnie używają siły wobec manifestantów, a za udział w protestach zatrzymano kilkanaście tysięcy osób.


PAP/IAR/dad