Redakcja Polska

Para prezydencka złożyła życzenia bożonarodzeniowe wiernym Kościołów wschodnich

04.01.2021 10:15
Para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda złożyli wiernym Kościołów wschodnich bożonarodzeniowe życzenia zdrowia, pokoju i rodzinnego ciepła. Ufamy, że następne Święta Narodzenia Chrystusa będą wolne od trosk i trudności związanych z pandemią koronawirusa - podkreślili.
Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda
Agata Kornhauser-Duda i Andrzej DudaKPRP/Grzegorz Jakubowski

"W Wigilię Święta Narodzenia Chrystusa prosimy przyjąć z serca płynące życzenia zdrowia, pokoju i rodzinnego ciepła w gronie najbliższych oraz duchowego pokrzepienia, które niesie ze sobą pielęgnowanie pięknych, wielowiekowych tradycji bożonarodzeniowych. Życzymy Państwu optymizmu i nadziei. Ufamy, że następne Święta Narodzenia Chrystusa będą już wolne od trosk i trudności związanych z pandemią koronawirusa, a przez to jeszcze bardziej uroczyste i radosne" - podkreślił prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda w życzeniach skierowanych do duchownych oraz wiernych świeckich Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego oraz innych Kościołów wschodnich w Polsce.

"Niech rok 2021 będzie dla Państwa szczęśliwy, udany i dostatni, pełen sukcesów i spełnionych marzeń. Niech będzie to czas, w którym Państwa indywidualne i wspólne osiągnięcia umocnią w naszym narodzie ducha wzajemnego szacunku i życzliwości oraz gotowość do współpracy na rzecz wszechstronnego rozwoju i pomyślności naszej Ojczyzny. Christos rażdajetsia!" - podkreśliła para prezydencka.

Prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy, obchodzą dziś wigilię Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli tzw. starego stylu. Według danych soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, w tym terminie, czyli trzynaście dni po katolikach, Boże Narodzenie świętuje ponad 90 proc. cerkiewnych parafii w kraju.

Wieczorem wierni zasiądą do postnych kolacji wigilijnych, w nocy część z nich uda się do cerkwi na kilkugodzinne religijne uroczystości.

Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów Cerkwi za niemiarodajne, ich szacunki mówią o 450-500 tys. wiernych. Grekokatolików jest ok. 33 tys. Staroobrzędowcy są jedną z najmniejszych w kraju grup religijnych; ich liczba szacowana jest na 1-2 tys. wiernych. 

PAP/dad