Redakcja Polska

Polacy chcą się szczepić przeciwko koronawirusowi. Zrobiło to już ponad 410 tysięcy osób

15.01.2021 14:55
 Według mojej wiedzy, przekazanej przez prezesa Agencji Rezerw Materiałowych, mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek szczepionek przeciw Covid-19 - powiedział w piątek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Audio
  • Od północy 474 tysięcy osób zgłosiło gotowość przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, w tym prawie 377 tysięcy zgłoszeń zostało potwierdzonych - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że taka deklaracja to pierwszeństwo wyboru terminu szczepienia w danej grupie wiekowej (IAR)
Kolejka do zapisów na szczepienie przeciwko Covid-19 pod przychodnią przy ul. Puszczyka 14 w Warszawie
Kolejka do zapisów na szczepienie przeciwko Covid-19 pod przychodnią przy ul. Puszczyka 14 w WarszawiePAP/Leszek Szymański

Dworczyk pytany na piątkowej konferencji prasowej o zutylizowane dawki szczepionek powiedział, że według jego wiedzy, którą przekazał prezes Agencji Rezerw Materiałowych, "mamy jeden z niższych współczynników w Europie utylizowanych dawek".

- Oczywiście cały czas zdarzają się tego rodzaju sytuacje, że jakieś dawki, czy cała ampułka ulegają zniszczeniu, ale proszę państwa przy tej skali, tak jak już powiedziałem mamy ponad 410 tys. osób zaszczepionych, przy tej skali, to wynika ze statystyki - podkreślił szef KPRM.

Zaznaczył, że nie można też robić wokół tego jakiś "niezwykłych problemów". - Dlatego, że niedobrze byłoby stworzyć taką atmosferę, że lekarz, czy pielęgniarka będą bali się zgłosić, że została zutylizowana, czy zniszczona jakaś szczepionka. Takie rzeczy się zdarzają - powiedział Dworczyk.

Szczepienia seniorów

Szef kancelarii premiera poinformował, że do tej pory na szczepienia przeciwko koronawirusowi zarejestrowało się ponad 127 tysięcy osób powyżej 80. roku życia. Rejestracja rozpoczęła się dziś o północy.

Michał Dworczyk powiedział, że podczas uruchamiania centralnego kalendarza szczepień wystąpiły problemy techniczne. Powiedział, że o ile system rejestracji działał bez przerwy, to system pozwalający na zgłaszanie gotowości do zaszczepienia na początku nie zadziałał. Było to spowodowane dużym obciążeniem systemu. Michał Dworczyk powiedział, że po około 20 minutach formularz zgłoszeniowy został uruchomiony pod nowym adresem, a od około 1 w nocy system działa w pełni.

Michał Dworczyk poinformował, że w nocy rozpoczęła działanie strona internetowa raportująca proces szczepień Polaków. Na razie dane są aktualizowane codziennie po godzinie 10. W lutym strona ma być uaktualniana wielokrotnie w ciągu dnia.

Jak się zapisać na szczepienie?

Zapisy na szczepienia możliwe są poprzez infolinię 989. Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Przez telefon można zarejestrować swoich dziadków lub rodziców.

Kolejnym miejscem zapisów jest platforma pacjent.gov.pl. Aby skorzystać z e-rejestracji, trzeba mieć Profil Zaufany. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania. Jeśli osoba przebywa w innym miejscu, będzie mogła samodzielnie wybrać punkt szczepień.

Trzecia możliwość zapisu istnieje w wybranym punkcie szczepień. Mapa punktów oraz dane kontaktowe do każdego z nich dostępne są na stronach rządowych.

Portal PolskieRadio24.pl uruchomił specjalny poradnik związany z rozpoczynającą się powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl można znaleźć wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów czy numerów infolinii.

PAP/IAR/dad