X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

28.04.2021 13:54
Rola OBWE, Rady Praw Człowieka ONZ oraz UE w kwestii przywrócenia przestrzegania praw człowieka na Białorusi oraz zaprzestania prześladowania polskiej mniejszości była tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy ze Swiatłaną Cichanouską - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski. O rozmowie prezydenta Dudy z jedną z liderek białoruskiej opozycji, byłą kandydatką w wyborach prezydenckich, Szczerski poinformował w środę przed południem na Twitterze.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana Cichanouskashutterstock.com/Alexandros Michailidis

Pytany o przebieg tej rozmowy Szczerski zaznaczył, że jej kontekst wiąże się z nadchodzącą 230. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja i obchodami, które będą miały miejsce w Warszawie, gdzie w poniedziałek spotkają się prezydenci państw naszego regionu - poza prezydentem Dudą obecnie będą także prezydenci Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy.

Prezydencki minister dodał, że Cichanouska złożyła Polakom na ręce prezydenta Dudy życzenia z okazji święta 3 maja, jak również w związku z obchodzonym 2 maja Dniem Polonii i Polaków za Granicą, "życząc, by relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami, pomiędzy Polską i Białorusią rozwijały się w sposób harmonijny i dobrosąsiedzki".

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej zaznaczył, że rozmowa dotyczyła też bieżącej sytuacji na Białorusi, kondycji społeczeństwa białoruskiego i planów politycznych Cichanouskiej na najbliższy czas.

Tematem rozmowy - dodał Szczerski - była też rola OBWE w stabilizacji sytuacji na Białorusi także w kontekście polskiej prezydencji w tej organizacji w 2022 roku, a także to, "jak społeczność międzynarodowa może zająć się kwestią prześladowania Polaków na Białorusi i przywrócenia tam przestrzegania praw człowieka".

- Rozmawiano też o tym, jak w dłuższej perspektywie Polska i kraje europejskie mogą działać na rzecz rozwoju ekonomicznego i społecznego Białorusi, by w przyszłości Białoruś stała się integralną i ważną częścią demokratycznej wspólnoty europejskiej - poinformował prezydencki minister.

- Pani Cichanouska zapewniła, że ze strony jej środowiska politycznego jest pełna otwartość na współpracę i oczekiwane na tę współpracę na różnych forach międzynarodowych. Podkreślała, że zależy jej na utrzymaniu sprawy Białorusi na forum Rady Praw Człowieka ONZ, w której obecnie zasiada także Polska, jak również na forum OBWE i Unii Europejskiej - przekazał prezydencki minister.

Szczerski poinformował, że o kwestii Białorusi rozmawiał wcześniej w środę ze składającym wizytę w Polsce komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliverem Varhelyim. Rozmowa dotyczyła unijnego programu Partnerstwa Wschodniego oraz zgłaszanego na forum UE przez Grupę Wyszehradzką programu współpracy ekonomicznej Unii z Białorusią.

IAR/PAP/dad