X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: zmarł Jerzy Polak, działacz opozycji antykomunistycznej

16.05.2021 09:39
W amerykańskim stanie Connecticut, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Polak, działacz polonijny, opozycjonista w okresie PRL, współtwórca NSZZ "Solidarność" w Jaśle
Audio
  • USA: zmarł Jerzy Polak, działacz opozycji antykomunistycznej [posłuchaj]
Jerzy Polak i Adrian Kubicki
Jerzy Polak i Adrian Kubickitwitter@Kubicki_Adrian

Współorganizował miejscowe strajki oraz wydawnictwo podziemne i druk niezależnej prasy. Za swoją działalność opozycyjną był więziony. W 1988 roku emigrował z Polski do Stanów Zjednoczonych, gdzie działał społecznie w środowisku polonijnym.

Jako fotograf i autor licznych zdjęć związanych z działalnością NSZZ "Solidarność", organizował tematyczne wystawy na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, między innymi na Uniwersytecie Harvard. W ostatnich latach życia był przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Stamford, w stanie Connecticut. W grudniu ubiegłego roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność niepodległościową. 

"Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Pana Jerzego Polaka, patrioty, działacza Solidarności i zaangażowanego członka Polonii w USA. W grudniu ubiegłego roku w imieniu prezydenta Polski Andrzeja Dudy wręczyłem mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Niech odpoczywa w pokoju!" - napisał na twitterze konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Polonia w USA