Polskie Radio
Section05
Polonia w USA

Prezydent Andrzej Duda: nic nie wskazuje na to, żeby to był intencjonalny atak na Polskę

Po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda powiedział, że "zdarzenie w Przewodowie nie było działaniem intencjonalnym, nie była to rakieta wycelowana w Polskę". Prezydent powiedział też, że nie ma dowodów na to, że rakieta została wystrzelona przez stronę rosyjską. Najprawdopodobniej był to pocisk wystrzelony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Jednak - jak mówił Andrzej Duda - "winę za to tragiczne zdarzenie ponosi strona rosyjska".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Andrzej Duda Ukraina Zakopane historia Polski Polonia w USA Nowy Jork szpieg

Polonia w USA obchodziła Święto Niepodległości. Wręczono odznaczenia państwowe

W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość Narodowego Święta Niepodległości. Była to okazja do wręczenia polskich odznaczeń państwowych zasłużonym przedstawicielom Polonii. Konsul generalny Adrian Kubicki mówił o jej przywiązaniu do tradycji niepodległościowych.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada Andrzej Duda Polonia w USA USA ŚWIAT Ameryka

„Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. Spuścizna Sokolstwa Polskiego w Ameryce wróciła do ojczyzny

Polish Falcons of America, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dyrekcja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zapraszają na wystawę „Ramię krzep – Ojczyźnie służ”. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Polonia w USA Polonia Kazimierz Pułaski SPORT ojczyzna Małgorzata Frydrych Instytut Pamięci Narodowej

Nowy Jork: na moście imienia Tadeusza Kościuszki odsłonięto tablice ku jego czci

Trzy pamiątkowe tablice honorujące generała Tadeusza Kościuszkę odsłonięto w sobotę na moście nowojorskim jego imienia. List do uczestników uroczystości skierował premier RP Mateusz Morawiecki, wyrażając radość, że dzieło wielkiego Polaka, patrioty, bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych pozostaje w pamięci obydwu narodów.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Stany Zjednoczone Polonia w USA kancelaria premiera Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polonia: to ważne, że w "Chicago Tribune" ukazały się teksty pokazujące Amerykanom historię Polski

"Chicago Tribune" to jeden z największych dzienników w USA, dobrze, że na jego łamach ukazały się artykuły, prezentujące amerykańskim czytelnikom rzadko tam przedstawianą, polską perspektywę historii II wojny światowej i prawdziwy obraz wojny - komentują przedstawiciele amerykańskiej Polonii.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polonia w USA USA Chicago reparacje wojenne Niemcy Piotr Gliński Mateusz Morawiecki

"Chicago Tribune" opublikowało dodatek o historii Polski z tekstami m.in. premiera, ministra kultury i szefa IPN

W niedzielnym, ukazującym się w niemal milionowym nakładzie, wydaniu "Chicago Tribune" ukazał się dodatek o historii Polski podczas II wojny światowej. Musimy pamiętać o wojnie, by nie popełniać tych samych błędów - podkreśla w nim premier Mateusz Morawiecki. Wicepremier prof. Piotr Gliński pisze o zagrabionych Polsce dziełach kultury i wysiłkach w ich odzyskiwaniu. Prezes IPN dr Karol Nawrocki o tym, że wypłacenie przez Niemcy reparacji to szansa na pełne polsko-niemieckie pojednanie.
Zobacz więcej na temat:  Chicago Polonia Polonia w USA reparacje wojenne Mateusz Morawiecki Piotr Gliński