X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litwa nie pozwoli, aby szlak nielegalnej migracji przebiegał przez jej terytorium

24.06.2021 15:29
Nie pozwolimy na to, by szlak nielegalnej migracji przebiegał przez terytorium Litwy - oświadczyła minister spraw wewnętrznych tego kraju Agne Bilotaite
Audio
  • Litwa nie pozwoli, aby szlak nielegalnej migracji przebiegał przez jej terytorium [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Roberto E. Rosales / Forum

Wczoraj wieczorem w litewskim Centrum Rejestracji Cudzoziemców w Podbrodziu doszło do zamieszek wywołanych przez przebywających tam nielegalnych migrantów.

Zamieszki wywołała grupa agresywnych cudzoziemców, którzy próbowali bez zezwolenia wydostać się z tzw. miasteczka namiotowego. Miejsce to litewskie władze przygotowały z powodu zwiększającego się napływu nielegalnych migrantów z Białorusi. Aby opanować sytuację straż graniczna zmuszona została do użycia m.in. gazu łzawiącego. "Wszyscy wiemy, że ich ostatecznym celem nie jest Litwa. My jednak odpowiedzialnie patrzymy na tę sytuację i jako członek Unii Europejskiej nie zamierzamy dopuścić do tego, aby nielegalna migracja przebiegała przez nasz kraj" - oświadczyła minister spraw wewnętrznych Litwy Agne Bilotaite. Jak dodała, osobiście utrzymuje stały kontakt ze swoimi odpowiednikami w innych państwach Wspólnoty, aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie tej sytuacji. 

Niezadowolenie migrantów miały wywołać ograniczenia i warunki w jakich przebywają w Podbrodziu. Jednak litewskie władze zaznaczają, że warunki umieszczenia migrantów są dobre, a z takich samych namiotów korzysta również Wojsko Litewskie. "Odpowiedzialność za to, co się dzieje, spoczywa na osobach, którzy pomogli przedostać się tym ludziom tutaj oraz na białoruskim reżimie, który jest w te działania bardzo zaangażowany" - zaznaczyła Bilotaite. Zdaniem Wilna, gwałtowny napływ migrantów jest formą wojny hybrydowej przeciwko Litwie, jaką zaczął prowadzić Mińsk.

Na Litwę dostają się przede wszystkim Irakijczycy, którzy najpierw przylatują do Mińska z Bagdadu oraz Stambułu. Następnie pokonują białorusko-litewską "zieloną granicę" i proszą o azyl. Od początku roku w ten sposób do kraju przybyło już ponad 500 osób. Jest to kilka razy więcej niż przez cały ubiegły rok.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: migracja