Redakcja Polska

Polscy strażacy walczą z ogniem we Francji. Francuzi wdzięczni Polakom

17.08.2022 16:19
Laurence Boone, Sekretarz Stanu ds. Europy z Republiki Francji, która odwiedziła strażaków pracujących w okolicach Hostens w tym kraju, dziękowała im za zaangażowanie w gaszenie pożaru.
Polscy strażacy we Francji
Polscy strażacy we FrancjiŹródło: Twitter/@MSWiA_GOV_PL

Na spotkaniu był także Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako Jan Emeryk Rościszewski. Ambasador odwiedził obozowisko grupy GFFFV Poland oraz bazę operacji polskiego modułu.

Państwowa Straż Pożarna poinformowała dzisiaj, że druhowie z Polski, którzy pomagają walczyć z pożarem we francuskim Bordeaux, prawdopodobnie wrócą do Polski w sobotę.

Starszy strażak Monika Nowakowska-Brynda z PSP powiedziała IAR, że takie są wstępne plany, ponieważ strażacy mieli pracować tam 10 dni. Poinformowała także, że strażacy pracują na czterech odcinkach i dogaszają zarzewia ognia. - Jest to bardzo ciężka fizyczna praca, dlatego, że strażacy muszą przekopać spaloną ziemię, tak aby ją zlać porządnie wodą, by te zarzewia ognie nie odżyły na nowo - mówiła.

Do zadań strażaków należy także obrona granic pożaru i miast przed jego przedostaniem się ognia.

We Francji płonęło prawie tysiąc hektarów lasów. Z Polski do akcji skierowano 146 strażaków i prawie 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Francja pożar