Redakcja Polska

Wymyśl nazwę dla samolotu F-35. Wojsko Polskie ogłasza konkurs

13.04.2024 13:26
F-35, myśliwiec piątej generacji, który Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych, będzie miał polską nazwę. Pierwszy egzemplarz dla naszych sił powietrznych ma być gotowy jeszcze w tym roku. W związku z tym Sztab Generalny ogłosił konkurs na polską nazwę dla myśliwców.
Pierwsze F-35 mają trafić do Polski jeszcze w tym roku
Pierwsze F-35 mają trafić do Polski jeszcze w tym rokuBlueBarronPhoto / Shutterstock.com

Ekspert lotnictwa i redaktor naczelny magazynu "Raport" Bartosz Głowacki powiedział w Polskim Radiu24, że tradycją naszego lotnictwa jest nadawanie nazw drapieżnych ptaków. Dlatego F-16 mają nazwę Jastrząb, choć ich oficjalna nazwa to "Fighting Falcon", czyli walczący sokół. W polskich siłach powietrznych Sokół to śmigłowiec W-3. Według Bartosza Głowackiego dobrą nazwą byłaby Harpia. To nazwa międzynarodowa, która dobrze się kojarzy - powiedział Głowacki. Harpia to też główna nazwa programu, na podstawie którego kupiono myśliwce F-35.

Sztab Generalny ogłosił konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35 na swoim profilu na Facebooku oraz na koncie X. Nazwę dla myśliwców należy proponować we wpisach pod postami. Zwycięzca zostanie zaproszony na oficjalną prezentację pierwszego egzemplarza F-35.

Komisja konkursowa czeka na propozycje do 29 kwietnia. Potem jury wyłoni zwycięską nazwę dla samolotu.

Próby oszustwa

Jednocześnie Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed fałszywym profilem Sztabu, który pojawił się w związku z ogłoszonym przez nas konkursem na nazwę mysliwca F-35.

"Nigdy nie prosimy na naszym koncie o opłatę, czy „uregulowanie należności", uważaj na linki! Jeśli nie masz pewności, dokąd poprowadzą, nie klikaj"- napisano na proflu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego na Facebooku.

Przypomina się, że za pisanie z tzw. fake konta, zgodnie z artykułem 190a § 2 Kodeksu karnego, do trzech lat pozbawienia wolności podlega każdy, kto: "podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej".


IAR/dad