Redakcja Polska

Chicago: Firma deweloperska chce kupić grunt na którym stoi polonijny kościół

11.09.2019 10:28
Wierni sprzeciwiają się sprzedaży budynku, w którym mieściła się jedna z pierwszych polonijnych parafii. Polonia protestowała przeciwko temu w chicagowskim ratuszu.
Audio
  • Chicago: deweloper chce kupić polonijny kościół [posłuchaj]
  • Julia Sawicka o kościele św. Wojciecha w Chicago. Rozmowa Piotra Orłowskiego [posłuchaj]
zjęcie ilustracyjne
zjęcie ilustracyjnewww.benedyktynki-sakramentki.org

Firma deweloperska chce kupić grunt, na którym stoi kościół pod wezwaniem świętego Wojciecha w Chicago. Wierni sprzeciwiają się sprzedaży budynku, w którym mieściła się jedna z pierwszych polonijnych parafii. Polonia protestowała przeciwko temu w chicagowskim ratuszu.

Według lokalnych mediów firma budująca apartamentowce ma zapłacić za nieruchomość 4 miliony dolarów. Wierni od kilku miesięcy zbierali pieniądze na wykup działki i stworzenie na niej domu pielgrzyma. Deweloper zaoferował jednak więcej.

W akcji obrony kościoła uczestniczy między innymi Irena Moskal. "To piękny kościół, wybudowany przez Polaków. Teraz tam jest także społeczność latynoska. Oni też potrzebują kościoła" - powiedziała. Jeden z radnych zaoferował pomoc. Złożył wniosek dotyczący zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. To uniemożliwiłoby budowę apartamentowców. Głosowanie zostało jednak odroczone.

Z kolei nabywca zapewnia, że nie zamierza burzyć kościoła. Protestujący nie wierzą mu jednak. Nie kryją rozczarowania postawą metropolity Chicago. Twierdzą, że kardynał nie chciał się z nimi spotkać i bez oczekiwanej dyskusji podjął decyzję o zamknięciu parafii.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Polonia w USA