Redakcja Polska

Dzięki Polskiej Pomocy powstała inkluzywna ścieżka rowerowa w Lidzie

13.09.2019 09:06
Dzięki programowi "Polska Pomoc" realizowanemu przez MSZ otwarto 10-kilometrową ścieżkę rowerową w Lidzie na zachodniej Białorusi.
Audio
  • Białoruś: dzięki Polskiej Pomocy powstała inkluzywna ścieżka rowerowa w Lidzie [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnemonticello/Shutterstock

Dzięki programowi "Polska Pomoc" realizowanemu przez MSZ otwarto 10-kilometrową ścieżkę rowerową w Lidzie na zachodniej Białorusi. Została ona przystosowana do poruszania się osób niepełnosprawnych. Zakupiono również specjalistyczny sprzęt rowerowy i wyposażono specjalne parkingi.

Ambasador Polski na Białorusi Artur Michalski przejechał rowerem po nowej ścieżce. Towarzyszyły mu osoby niepełnosprawne. "Widzimy tutaj grupę osób niepełnosprawnych, która prawdopodobnie bez tej inicjatywy nigdy by nie wyjechała na ulice miasta. Ludzie ci nigdy by się nie cieszyli tym pięknym, wspaniałym, historycznym miastem, gdyby nie ten projekt" - powiedział ambasador. Dyplomata zwrócił uwagę na dobrą współpracę przy budowie ścieżki rowerowej z białoruskim przedstawicielstwem Programu Rozwojowego ONZ. 

Aleksander Audziewicz - niepełnosprawny pochodzący z Lidy pracownik agendy ONZ w Mińsku - powiedział Polskiemu Radiu, że dzięki inwestycji centrum miasta z widokiem na historyczny zamek stało się dostępne dla ludzi z ograniczonymi możliwościami ruchowymi. "Dzięki temu projektowi zostały obniżone krawężniki i teraz nawet zwykłe wózki inwalidzkie mogą przejechać centralnymi ulicami miasta" - powiedział Aleksander Audziewicz.

W zasięgu ścieżki rowerowej dla niepełnosprawnych znalazła się jedna trzecia miasta. Miejscowe władze przygotowały program jej poszerzenia. Lida to ponad 100-tysięczne miasto ze sporą mniejszością polską. Przed wojną znajdowało się w granicach II Rzeczypospolitej.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Polacy na Białorusi