Polskie Radio
Section05
Polacy na Białorusi

Więzionemu Andrzejowi Poczobutowi miano proponować wyjazd do Polski, ale się nie zgodził

Z listów od męża wynika, że 27 maja został zawieziony do Komitetu Śledczego, gdzie złożono mu jakąś propozycję, na którą on się nie zgodził – powiedziała żona Andrzeja Poczobuta, Oksana. Jej zdaniem działacz ZPB mógł otrzymać propozycję wyjścia z aresztu w zamian za opuszczenie Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Poczobut Andżelika Borys Białoruś Związek Polaków na Białorusi Polacy na Białorusi

Prezydent: nie pozwolimy, by skłócano naród białoruski i naród polski

- Jako polskie władze, ja, jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, będziemy czynili wszystko, by nie dało się Polaków i Białorusinów poróżnić - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z Polkami mieszkającymi na Białorusi. - Jest to bardzo przykre, że obecne władze, które prześladują Związek Polaków na Białorusi próbują, poprzez swoje fałszywe oskarżenia doprowadzić do skłócenia mieszkających na Białorusi Polaków i Białorusinów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Białoruś Polacy na Białorusi Swiatłana Cichanouska POLSKA polityka

Wiceszef MSZ: nigdy nie zostawimy Polaków na Białorusi w potrzebie

- Będziemy przyspieszać działania, aby represje, które dotykają Polaków na Białorusi ustały, a osoby aresztowane zostały zwolnione, na tym się w tym momencie koncentrujemy - podkreślił w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. - Nigdy nie zostawimy rodaków w potrzebie - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś opozycja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polacy na Białorusi Związek Polaków na Białorusi polityka

Białoruś : abp Tadeusz Kondrusiewicz u progu 40. lecia święceń kapłańskich

Tadeusz Kondrusiewicz, arcybiskup senior archidiecezji mińsko-mohylewskiej, obchodzi w poniedziałek 31. maja 40-lecie święceń kapłańskich. Urodzony w Odelsku blisko Grodna na Białorusi duchowny ukończył Seminarium Duchowne w Kownie na Litwie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk administratora apostolskiego archidiecezji kowieńskiej arcybiskupa Liudvikasa Povilonisa.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Kościół Kościół katolicki Polacy na Białorusi

NASZ WYWIAD Pisalnik: władze Białorusi chcą wzbudzić nienawiść przeciw Polakom. Potrzebne są międzynarodowe sankcje

- Władze Białorusi rozwijają kampanię przeciw mniejszości polskiej. Próbują stworzyć w społeczeństwie białoruskim obraz Polaków jako wrogów ludu. To bardzo niebezpieczne. To wręcz zbrodnicze działania ze strony władz białoruskich – próba rozżegania nienawiści. Społeczność międzynarodowa powinna potraktować te działania z najwyższą powagą i obłożyć sankcjami – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Andrzej Pisalnik ze Związku Polaków na Białorusi. Najnowszą odsłoną antypolskiej kampanii reżimu jest propagandowy atak na żołnierzy Armii Krajowej.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys Raport Białoruś Armia Krajowa HISTORIA propaganda

"Andżelika Borys przetrzymywana w bardzo złych warunkach"

- Z naszych źródeł, których nie możemy ujawnić ze względu na ich bezpieczeństwo, otrzymaliśmy bardzo niepokojącą wiadomość dotyczącą Andżeliki Borys - podaje portal Związku Polaków na Białorusi, znadniemna.pl. Portal podaje, że działaczka jest przetrzymywana w przepełnionej celi, gdzie nawet nie ma miejsca do spania.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Białoruś: liderzy Związku Polaków przewiezieni do aresztu w Żodzinie

Zatrzymani w marcu liderzy polskiej mniejszości na Białorusi zostali przewiezieni z aresztu w Mińsku do aresztu śledczego w Żodzinie, niedaleko białoruskiej stolicy. To na razie informacje nieoficjalne, niepotwierdzone przez białoruskie służby.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka media cenzura internet ŚWIAT Europa Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut represje Związek Polaków na Białorusi

Związek Polaków na Białorusi: prokuratura przedłużyła areszt Andżeliki Borys o trzy miesiące

Prokuratura generalna Białorusi podjęła decyzję przedłużenia o trzy miesiące aresztu tymczasowego dla Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, podobnie postąpiono w przypadku Marii Tiszkowskiej. Informuje o tym portal internetowy Związku Polaków "znadniemna.pl". Na razie informacja ta nie została potwierdzona przez oficjalne źródła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś sankcje Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Unia Europejska Raport Białoruś Andżelika Borys Polacy na Białorusi