Polskie Radio
Section05
Polacy na Białorusi

Posiadacze Karty Polaka na Białorusi są zmuszani do zrzeczenia się dokumentu

Posiadacze Karty Polaka na Białorusi są zmuszani do zrzeczenia się tego dokumentu, w przeciwnym razie grozi im utrata pracy; dotyczy to w szczególności osób, zajmujących stanowiska w urzędach i państwowych przedsiębiorstwach - poinformował we wtorek białoruski, niezależny od władz portal Nasza Niwa.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Polacy na Białorusi karta Ministerstwo Spraw Zagranicznych Grodno

W 2023 roku ponad 6 tysięcy osób na Białorusi ucierpiało z powodu represji politycznych

Na Białorusi ponad 6 tysięcy osób, w tym do dwóch tysięcy kobiet, ucierpiało z powodu represji politycznych w 2023 roku - podało białoruskie Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". W całym kraju odbyło się około czterech i pół tysiąca procesów politycznych, przeważnie w Mińsku, Grodnie i Homlu. Liczby mogą być wyższe, ponieważ władze nie podają informacji o wyrokach wydanych za zamkniętymi drzwiami. Opozycjoniści zostali skazani na pozbawienie wolności i prace przymusowe, a także ukarani grzywną.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje Polacy na Białorusi

Polski ksiądz Henryk Okołotowicz zatrzymany przez białoruskie władze. Grozi mu 15 lat więzienia

Na Białorusi został zatrzymany polski ksiądz Henryk Okołotowicz z parafii w Wołożynie w pobliżu Mińska. Jak informuje w serwisie Telegram niezależny kanał katolicki Chrześcijańska Wizja, który powołuje się na anonimowe źródła, duchowny miał zostać aresztowany na podstawie artykułu Kodeksu karnego "zdrada stanu". Za zarzucane mu rzekome przestępstwa grozi mu od siedmiu do nawet 15 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje duchowieństwo Kościół katolicki Polacy na Białorusi

Kolejna akcja solidarnościowa z Andrzejem Poczobutem. "Nadal przebywa w izolacji i nie dostaje leków"

Kontakt z odbywającym karę w kolonii karnej przedstawicielem polskiej mniejszości na Białorusi Andrzejem Poczobutem jest utrudniony. Nie dostaje leków i nadal przebywa w izolacji - mówił w środę podczas comiesięcznej akcji solidarnościowej wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białystok Andrzej Poczobut Związek Polaków na Białorusi Marek Zaniewski represje więźniowie polityczni reżim Białoruś Aleksander Łukaszenka prawa człowieka Podlasie kolonia karna Polacy na Białorusi