X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

USA: msza w intencji Andrzeja Pityńskiego i radnego Michaela Yuna

29.11.2020 13:00
Z inicjatywy Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych w sobotę w Jersey City odprawiono mszę św. w intencji nieżyjącego już twórcy monumentu Andrzeja Pityńskiego i radnego Michaela Younga, w trakcie której przypomniano o ich zasługach.
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityShutterstock.com / Mariusz Lopusiewicz

Podczas nabożeństwa w kościele św. Antoniego Padewskiego szef Komitetu Janusz Sporek podkreślał, że Polonia nie może zapomnieć ani o "genialnym rzeźbiarzu Pityńskim", który zmarł 19 września, ani o Yunie, który aktywnie wspierał Polaków w walce o pozostawienie Pomnika Katyńskiego w jego dotychczasowej lokalizacji - przy Exchange Place, wbrew zakusom burmistrza Jersey City Stevena Fulopa.

W swym wystąpieniu Sporek podnosił znaczenie monumentu jako dzieła artystycznego, ale zwracał też uwagę na przesłanie płynące z upamiętnienia. realizacji przesłania. - Masakra w lesie katyńskim, zakneblowany żołnierz z wbitym w plecy bagnetem, to niezwykle wymowne oskarżenie pod adresem reżymu stalinowskiego o dokonanie potwornego, podstępnego mordu na polskich oficerach, ale również oskarżenie o napaść Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku - powiedział prezes Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych.

Yun wspierał Polonię

Sporek zaznaczył także, że Yun, Koreańczyk z pochodzenia, który zmarł 6 kwietnia br., od samego początku wspierał społeczność polonijną w walce o monument. Oprócz niego wsparcie płynęło też od radnych miejskich Richarda Boggiano i Jamesa Salomona. - Michael Yun był niezwykle oddany sprawie naszego Pomnika. Nigdy nie zapomnimy jego zasług na tym polu - zapewniał Sporek.

Odczytał on list do zgromadzonych na mszy świętej od konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego.

Konsul zaznaczył w nim, że ranga twórczości prof. Pityńskiego jest niepodważalne. Przypomniał, że artyście został przyznany przez Prezydenta RP Order Orła Białego.

"Dzieła wielkiego mistrza poświęcone żołnierzom wyklętym czy rzezi wołyńskiej są niewątpliwie odwzorowaniem najważniejszych momentów w historii narodu i pozostawiają drogowskaz dla przyszłych pokoleń" - ocenił Kubicki.

"Radny Michael Yun dał świadectwo przywiązania wobec Polonii, która przez całe lata wywierała swój wpływ na rozwój miasta Jersey City" - napisał Kubicki. Konsul przypomniał, że zmarły na na wiosnę radny "wcześniej bronił pomnika weteranów wojny koreańskiej". "To kolejny przykład jego ogromnego szacunku dla pamięci o bohaterach" – zauważył.


PAP/dad