X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sybiracy mogą składać wnioski o rekompensaty za czas zsyłki w głąb Związku Sowieckiego

30.12.2020 14:35
Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zachęca Sybiraków do składania wniosków o rekompensaty za czas zsyłki w głąb Związku Sowieckiego.
Audio
  • Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zachęca Sybiraków do składania wniosków o rekompensaty za czas zsyłki w głąb Związku Sowieckiego. Materiał Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Uroczyste obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu.
Uroczyste obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i drugiej masowej zsyłki Polaków na Sybir przy pomniku Ofiar Katynia i Sybiru w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk przypomina, że zgodnie z ustawą z 15 października, każda osoba, która została na mocy decyzji władz sowieckich wywieziona, może ubiegać się o zadośćuczynienie finansowe. Każdy zesłany na Syberię od 1936 po rok 1956 może ubiegać się o jednorazową wypłatę odszkodowań. To 200 złotych za jeden miesiąc pobytu na nieludzkiej ziemi. "Jest to kwota symboliczna, bo żadna kwota, nie może zrekompensować cierpień, które przeszli ci, którzy zostali w nieludzki sposób potraktowani przez władze sowieckiego najeźdźcy" - podkreśla Jan Józef Kasprzyk.

Szef Urzędu tłumaczy, że choć wysokość rekompensaty za miesiąc zesłania nie jest duża, to w sumie będzie stanowiła niemałą kwotę. "Średnio te osoby, które otrzymują odszkodowanie, przebywały na Syberii od kilku do kilkunastu lat, a zatem to zadośćuczynienie, które trafia do nich, to ważny zastrzyk finansowy pozwalający na jesieni ich życia godnie funkcjonować i godnie żyć".

Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że o zadośćuczynienie mogą się ubiegać osoby, które mają odpowiednie uprawnienia i fakt ich zsyłki jest potwierdzony w dokumentach. Należy do Urzędu złożyć wniosek, który jest do pobrania na stronie internetowej kombatanci.gov.pl W trybie decyzji administracyjnej przyznawane jest odszkodowanie, a pieniądze są wypłacane w ciągu 30 dni od podjęcia decyzji. Z tej formy wsparcia skorzystało już 14 tysięcy Sybiraków.

Według szacunków Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Polsce jest około 22 tysięcy osób, które były zesłane w głąb Związku Sowieckiego.

IAR/ho


Zobacz więcej na temat: Syberia