Polskie Radio
Section05
Syberia

Prezydent przypomniał o Sybirakach. Otrzymali rekompensaty za sowieckie represje

To była niezbyt głośna, ale niezwykle ważna inicjatywa. Dzięki prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który w 2018 r. złożył do Sejmu przyjęty później przez parlament projekt ustawy o finansowej pomocy Polakom przebywającym w latach 1939-1956 na zsyłce w ZSRR, otrzymali oni zadośćuczynienie za wynikające z tej deportacji krzywdy. Tzw. Sybiracy wreszcie mogli ucieszyć się ze wsparcia, na które czekali całe życie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent represje deportacje Kresy ZSRR II wojna światowa Syberia Związek Sowiecki 5 lat prezydentury Andrzeja Dudy

Skrajnie niska temperatura? Dla nich to nie przeszkoda!

Wokół dzika przyroda, śnieg i mróz, który przenika do samych kości i nie pozwala o sobie zapomnieć. Gość audycji "Cztery pory roku" Piotr Marczewski opowiedział o ekstremalnej wyprawie "YAKUTIA 2020" na Syberię, w której wziął udział wraz m.in. z Walerianem Romanowskim i Wawrzyńcem Kucem. Jak przygotować ludzki organizm do takich warunków? 
Zobacz więcej na temat:  Syberia śnieg mróz społeczeństwo zdrowie Marzena Kawa Daniel Wydrych

Dr Marek Szymaniak: gen. Fieldorf "Nil" zasługuje na najwyższy szacunek

- Generał August Emil Fieldorf "Nil" to bez wątpienia jedna z najważniejszych postaci Polskiego Podziemia Niepodległościowego. To osoba, która zasługuje na najwyższy szacunek, na najwyższy honor, na najwyższą cześć - mówił w Polskim Radiu 24 dr Marek Szymaniak z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Gościem audycji "Nos Kleopatry" był także prof. Karol Polejowski.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Rosja Agnieszka Kamińska Syberia deportacja NKWD Żołnierze Wyklęci Emil Fieldorf historia Polski POLSKA

Scorupco w miłosnym trójkącie. 21 lat od premiery "Ogniem i mieczem" Hoffmana

12 lutego 1999 roku na ekrany kin wszedł film "Ogniem i mieczem". Tym samym zakończyła się sienkiewiczowska przygoda reżysera Jerzego Hoffmana, który od 1969 roku ekranizował kolejne części "Trylogii", ale od końca. I to wcale nie jest przypadek.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Hoffman Trylogia Henryk Sienkiewicz film polski Tadeusz Łomnicki izabella scorupco Michał Żebrowski Krzysztof Kowalewski Zbigniew Zamachowski Ewa Wiśniewska Andrzej Seweryn Wiktor Zborowski Wojciech Malajkat Maciej Kozłowski Marek Kondrat Gustaw Holoubek Adam Ferency Daniel Olbrychski Krzesimir Dębski Wojciech Smarzowski potop szwedzki historia Polski HISTORIA literatura książki Syberia

Rosjanie pamiętają, że NKWD przywoziło zesłańców z Polski

W Rosji nie zapomniano o Polakach - ofiarach stalinowskich represji. W wielu miejscowościach położonych wzdłuż trasy kolejowej Moskwa-Archangielsk do tej pory żyje pamięć o naszych rodakach przywiezionych w bydlęcych wagonach i zmuszanych do pracy w lesie. W poniedziałek mija osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia przez Sowietów deportacji Polaków z Kresów Wschodnich II RP do łagrów w głębi ZSRR.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja Syberia