Polskie Radio
Section05

Syberia

Książka "Las duchów". Jak przedmioty przywiezione z Syberii ożyły?

"Las duchów" to historia o tym, jak podróże, a później rozmowy z mieszkańcami Syberii zaczęły się od zwykłej ciekawości wywołanej widokiem przedmiotów odkrytych w muzeum. Przez lata ukryte w magazynach, nagle stały się żywe i połączyły przeszłość z teraźniejszością. - Te przedmioty zaczęły opowiadać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dybczak, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Magda Mikołajczuk Andrzej Dybczak

"Celem Stalina było wytrzebienie polskości z Kresów". Deportacje Polaków po 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku był katastrofą państwa polskiego, a dla setek tysięcy mieszkańców wschodnich terenów Rzeczpospolitej stał się także prologiem osobistych tragedii. Masowe deportacje Polaków w głąb Rosji były częścią sowieckiego planu wymazania polskości z Kresów. Dlatego 17 września, w rocznicę inwazji ZSRR na II RP, obchodzimy także Światowy Dzień Sybiraka.
Zobacz więcej na temat:  deportacje deportacja historia Polski ZSRR Rosja zbrodnie sowieckie zbrodnie wojenne zbrodnia katyńska 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę

Adam Asnyk. Poeta, spiskowiec, obieżyświat

Od dziecka był radykalnym niepodległościowcem. Swoje marzenie o walce spełnił, gdy wybuchło powstanie styczniowe. Załamany klęską zrywu, sięgnął po pióro. Życie nie oszczędziło mu osobistych tragedii. Leczył smutek, podróżując do najodleglejszych zakątków świata, ale nie skończyło się to dla niego dobrze.
Zobacz więcej na temat:  Adam Asnyk Powstanie Styczniowe poezja podróże literatura książki romantyzm filozofia wiersze choroba pisarz niepodległość HISTORIA 160. rocznica powstania styczniowego

Powstanie zabajkalskie. Ostatni zryw powstańców styczniowych

Polacy nie rezygnowali łatwo z wolności i prowadzili walkę po powstaniu styczniowym - nawet jako zesłańcy. Powstanie znad jeziora Bajkał było ostatnim starciem polskich żołnierzy z Rosjanami aż do czynu Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Zryw polskich zesłańców w Kraju Zabajkalskim na Syberii wybuchł 24 czerwca 1866 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego

Józef Piłsudski na Syberii. Tam kształtowały się jego poglądy

137 lat temu, 20 kwietnia 1887 roku, Józef Piłsudski został ukarany pięcioletnią zsyłką na Syberię. Jego brata Bronisława skazano na karę śmierci zamienioną następnie na 15 lat katorgi na Sachalinie. - Spotkała ich kara głównie za to, że nie donieśli na spiskujących przeciw carowi – mówił w Polskim Radiu prof. Grzegorz Nowik.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Bronisław Piłsudski PPS HISTORIA historia Polski

PR24 Śmierć Nawalnego. Prof. Marciniak: podano uniwersalne wyjaśnienie

- Niedawno czytałem większą analizę, w której była mowa, że oficjalnie podana przyczyna śmierci Aleksieja Nawalnego, czyli zakrzep, jest w rosyjskich koloniach karnych standardowo podawaną przez więzienną służbę zdrowia przyczyną zgonów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, b. ambasador Polski w Moskwie. Podkreślił, że Rosji już dawno zależało na wyeliminowaniu Nawalnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Włodzimierz Marciniak Rosja Aleksiej Nawalny śmierć zabójstwo ŚWIAT Europa