X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Koncerty krakowskiego chóru "Psalmodia" w Wilnie

07.08.2019 10:15
Z okazji przypadającej w 2019 roku dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz 90. rocznicy urodzin Romualda Twardowskiego, 15 i 16 sierpnia z koncertami wystąpi w Wilnie chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie "Psalmodia".
Chór Psalmodia
Chór PsalmodiaMateriały prasowe. Fot.: Instytut Polski w Wilnie

Chór "Psalmodia" obchodzi w tym roku swój jubileusz. Powstał on w 1988 roku przy Instytucie Liturgicznym Wydziału Teologicznego Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Od początku kierownikiem zespołu jest Maestro Włodzimierz Siedlik, wieloletni dyrektor Chóru Polskiego Radia. W swoim repertuarze chór posiada utwory kompozytorów polskich i zagranicznych wszystkich epok. W sposób szczególny pielęgnuje muzykę współczesnych kompozytorów polskich, do których należą, m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Moniuszko, Romuald Twardowski i Józef Świder. 

Chór "Psalmodia" wykonuje zarówno dzieła a cappella, jak i utwory wokalno-instrumentalne. Chór jest laureatem wielu konkursów, m.in. w Legnicy, Międzyzdrojach, Łodzi, Pińczowie, Myślenicach, Krakowie i Niepołomicach. "Psalmodia" koncertuje w kraju i za granicą, odwiedzając takie kraje jak: Austria, Brazylia Czechy, Francja, Hiszpania, Niemcy i Szwecja.   

"Psalmodia" wybrała Wilno jako cel swojego wakacyjnego tournée, m. in. z okazji przypadającej w 2019 roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, a także 90-lecia innego wybitnego kompozytora, którego dzieła stanowią nieodłączną część stałego repertuaru Chóru, Romualda Twardowskiego, rodem z Wilna. W Wilnie chór Psalmodia wystąpi 15 sierpnia oraz 16 sierpnia w kościołach Świętego Ducha oraz Św. Piotra i Pawła. Wykona utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Stanisława Moniuszki, Feliksa Nowowiejskiego, Józefa Świdra i Romualda Twardowskiego.

Program koncertów:

  • 15.08, godz. 10.30, liturgia w kościele św. Ducha. W programie, m.in. „Missa Joannis Pauli II” Henryka Jana Botora (chór Psalmodia, dyrygent: Włodzimierz Siedlik, organy: Marek Pawełek)
  • 15.08, godz. 13.00, liturgia w kościele św. Piotra i Pawła. Po liturgii koncert maryjny. W programie, m.in. Pieśni maryjne Henryka Mikołaja Góreckiego i Ojczyzna Feliksa Nowowiejskiego (chór Psalmodia, dyrygent: Włodzimierz Siedlik, organy: Marek Pawełek)
  • 16.08, godz. 15.30, kościół św. Ducha – koncert moniuszkowski "Powrócisz na Ojczyzny łono". W programie, m.in. „Ecce lignum crucis” Stanisława Moniuszki (chór Psalmodia, dyrygent: Włodzimierz Siedlik, baryton solo: Marcin Wasilewski-Kruk, organy: Marek Pawełek).

Tournée jubileuszowe zostało sfinansowane że środków Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Fundacji im. Świętej Królowej Jadwigi dla UPJPII. Patronem koncertów w Wilnie jest Instytut Polski w Wilnie.

Instytut Polski w Wilnie