X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Złoty Opornik dla filmu „Paszporty Paragwaju”

30.09.2019 15:10
Podczas festiwalu filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” o nagrodę główną walczyło 30 filmów dokumentalnych
Audio
  • Złoty Opornik dla filmu „Paszporty Paragwaju” - relacja Ewy Plisieckiej
Finał festiwalu odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni     29 września 2019Finał festiwalu odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Finał festiwalu odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni 29 września 2019 Finał festiwalu odbył się w Teatrze Muzycznym w Gdyni Foto: Radio Gdańsk/Marzena Bakowska

W Gdyni uroczystą galą zakończył się 11. Festiwal Filmowy „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, podczas którego prezentowano i nagradzano filmy dokumentalne, spektakle teatralne i reportaże radiowe, inspirowane dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89.

W Konkursie Głównym o Nagrodę Główną Festiwalu "Złoty Opornik"  walczyło 30 filmów dokumentalnych. Rywali pokonał obraz w reżyserii Roberta Kaczmarka i Jacka Papisa "Paszporty Paragwaju". Film opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia w szwajcarskim Bernie zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej.

Kolejnym laureatem festiwalu został nagrodzony w konkursie międzynarodowym film "Jak gdybyśmy dziś umrzeć mieli" w reżyserii Romana Vávry. Na czele jury stanął amerykański filmoznawca prof. Samuel Bryan - syn słynnego amerykańskiego korespondenta Juliena Bryana, który we wrześniu 1939 r. dokumentował tragedię bombardowanej Warszawy. Nagrodzony w konkursie czeski dokument ukazuje postać księdza Josefa Toufara, ofiarę komunistycznego reżimu. Nagrodę imienia rotmistrza Witolda Pileckiego przyznano w Gdyni po raz pierwszy. Odebrał ją scenarzysta filmu, Miloš Doležal.

Podczas festiwalu uhonorowano także radiowców – za najlepszy dokument radiowy uznano reportaż "Przerwane milczenie" autorstwa Joanny Bogusławskiej ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Bohaterem słuchowiska jest Henryk Troszczyński, który w czasie II wojny został wywieziony na roboty do Smoleńska, a później do Katynia.

Podczas finałowej gali został wręczony także "Platynowy Opornik" - nagroda specjalna. Otrzymał ją reżyser Lech Majewski za całokształt twórczości i "niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej”

W Gdyni w ramach projektu "Młodzi dla Historii” nagrodzono także młodzież i to w aż trzech kategoriach: filmowej, teatralnej i modowej. W tym roku swoje prace podczas festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zaprezentowało około dwustu młodych artystów z całej Polski.

IAR/PAP/ep