Polskie Radio
Section05
festiwal filmowy

Nie tylko czerwony dywan. Wspomnienia z festiwalu filmowego w Cannes

– My jako ATM Virtual jesteśmy absolutną forpocztą tego, jak się film przekształca, jak się przekształca sposób produkcji filmów. Naszym sztandarowym narzędziem jest tzw. wirtualna produkcja, która obecnie wygląda tak, że na ogromnych ścianach LED-owych wyświetla się wirtualną scenografię. W ogromnym uproszczeniu, w ten sposób to, czego nie ma w studiu, możemy zobaczyć w tym świecie cyfrowym. Zajmujemy się łączeniem świata fizycznego z cyfrowym, żeby dla widza było to zupełnie niedostrzegalne – wyjaśnia Maciej Żemojcin. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski KULTURA festiwal filmowy Cannes

Festiwal w Cannes: muzyczny Jarmusch, konkursowy Wenders i arcydzieło Glazera

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes powoli dobiega końca. W sobotę wieczorem emocje sięgną szczytu podczas ogłoszenia werdyktu jury. Tymczasem w swojej audycji Ryszard Jaźwiński rozmawiał z tymi, którzy na miejscu obserwują przebieg festiwalu: filmoznawcą Janem Lubaczewskim i krytykiem filmowym Kubą Armatą.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes Jim Jarmusch festiwal filmowy

Letnie kino plenerowe: kusząca i coraz popularniejsza alternatywa dla multipleksów

Coraz dłuższe dni, coraz cieplejsze wieczory, a jeśli dodać do tego jeszcze dobre towarzystwo, to czy może być lepsza perspektywa na nadchodzące letnie miesiące? A jeśli można jeszcze obejrzeć dobry film na świeżym powietrzu… Nic dziwnego, że plenerowe kina cieszą się rosnącą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino plenerowe FILM festiwal filmowy Zakopane Sopot Warszawa Michał Fedusio Tomasz Miara Trójka

Polskie akcenty w Cannes. Jest skromnie, ale nie bez szans na sukces

W tym roku polska reprezentacja na Festiwalu Filmowym w Cannes jest dość skromna, mimo to w programie znajdziemy kilka rodzimych akcentów. Szansę na Złotą Palmę ma m.in. dramat Jonathana Glazera "Strefa interesów", w którego produkcji duży udział mieli polscy twórcy. Pytanie, jakich filmów oczekuje tegoroczne jury, któremu przewodzi szwedzki reżyser Ruben Östlund.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński Trójka Złota Palma Łukasz Żal

Johnny Depp na otwarcie festiwalu w Cannes, Harrison Ford ze Złotą Palmą

Za nami dopiero pierwsze dni festiwalu w Cannes, ale na brak atrakcji widzowie nie mogą narzekać, choć nie są one związane z samym konkursem filmowym. Film otwarcia, "Kochanica króla", wzbudzał zainteresowanie z uwagi na Johnny’ego Deppa. Gwiazdor zagrał w nim pierwszą dużą rolę od czasu skandalu związanego Amber Heard. Z kolei niezwykle wzruszony Harrison Ford odebrał honorową Złotą Palmę i promował film "Indiana Jones i artefakt przeznaczenia", swoje pożegnanie z tą serią.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Cannes festiwal filmowy Harrison Ford Johnny Depp premiera

Kino rzeczywistości. Co w programie Millennium Docs Against Gravity?

Trwa 20., jubileuszowa odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity. - Dla nas najsilniejsze i najwybitniejsze kino dokumentalne to są historie, które z pozoru mogłyby się wydawać bardzo lokalne czy intymne - mówi Karol Piekarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. - Te filmy mają jednak bardzo uniwersalny charakter i globalne przesłania. Wszędzie są czytelne.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka festiwal filmowy film dokumentalny Błażej Hrapkowicz

20. Millennium Docs Against Gravity rezonuje ze współczesnością

12 maja startuje 20. odsłona największego polskiego festiwalu filmowego - Millennium Docs Against Gravity. Przez 9 festiwalowych dni w ośmiu polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Łódź, Bydgoszcz i Lublin) zobaczymy wyjątkowe obrazy, będzie można spotkać się z ich twórcami i bohaterami. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM festiwal filmowy film dokumentalny Kasia Dydo Artur Liebhart KULTURA

Zakończyły się zdjęcia do serialu "Rojst Millenium". Holoubek: jest tam skok w niedaleką przeszłość

Jan Holoubek zaczynał jako autor zdjęć do cudzych filmów, ale już wtedy myślał o reżyserii. I choć bał się tego zawodu wielokrotnie udowodnił, że jest znakomitym reżyserem. Uznanie zdobył m.in. dwoma sezonami serialu "Rojst", a niedawno zakończył zdjęcia do trzeciego sezonu pt. "Rojst Millenium". 
Zobacz więcej na temat:  kino film polski festiwal filmowy reżyser Joanna Sławińska serial

Fundacja wspierająca kulturę rosyjską, mimo sprzeciwu artystów z Ukrainy, organizuje w Polsce festiwal filmów ukraińskich

Przegląd kina ukraińskiego „My z Wami, wy z nami”, pokazywany w kilku polskich miastach, organizowany przez Fundację „Wspieram”, spotyka się z ostrym  sprzeciwem ze strony społeczności ukraińskiej w Polsce oraz ukraińskich dziennikarzy i artystów.  
Zobacz więcej na temat:  kino festiwal filmowy wojna na Ukrainie Lublin Polski Instytut Sztuki Filmowej