Redakcja Polska

Japonia: 90 rocznica wydania miesięcznika "Rycerz Niepokalanej" po japońsku

24.05.2020 11:16
Japońscy franciszkanie konwentualni obchodzą 90 rocznicę wydania "Rycerza Niepokalanej", założonego przez świętego Maksymiliana Marię Kolbego. Jest to najstarszy i najbardziej znany katolicki magazyn w Japonii.
Audio
  • Japonia: 90 rocznica wydania miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” po japońsku. Materiał Doroty Hałasy (IAR)
Ulice Tokio
Ulice Tokio PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

"Rycerz Niepokalanej" wydawany jest w Nagasaki po japońsku do dnia dzisiejszego, w nakładzie 8 tysięcy egzemplarzy. Miesięcznik ma również wersję internetową. W obu wydaniach od początku roku publikowane są artykuły i zdjęcia z czasów pobytu świętego Maksymiliana w Japonii, w tym listy polskiego świętego, zdjęcia oraz wspomnienia innych polskich franciszkanów.

Pierwszy numer „Rycerza” został wydany w Nagasaki 24 maja 1930 roku, czyli miesiąc po przybyciu ojca Kolbego do Japonii. W ciągu trzech tygodni polski franciszkanin kupił maszyny drukarskie i założył własną drukarnię. Pierwszy "Rycerz" miał nakład 10 tysięcy egzemplarzy. Po wojnie w Nagasaki powstało również, istniejące do dziś, wydawnictwo Rycerstwa Niepokalanej. Wydaje ono książki dotyczące wiary katolickiej, w tym również poświęcone ojcu Kolbemu i jego pracy.

Pragnienie poznania dorobku ojca Maksymiliana Kolbego była jednym z głównych powodów pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Japonii. Papież Polak odwiedził Nagasaki w lutym 1981 roku.

W japońskim zgromadzeniu franciszkanów konwentualnych, założonym przez ojca Maksymiliana 89 lat temu, jest obecnie 60 zakonników. Mieszkają w klasztorach w Nagasaki i w Tokio.


IAR/dad