Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Rada Stała KEP: postać prymasa Wyszyńskiego inspiracją dla pojednania społecznego

Biskupi, którzy wzięli udział w posiedzeniu Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski na Jasnej Górze poinformowali, że beatyfikacja Stefana kardynała Wyszyńskiego, zgodnie z decyzją papieża Franciszka, odbędzie się 12 września. Rzecznik Komisji Episkopatu Polski ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że uroczystość była jednym z tematów spotkania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół społeczeństwo chrześcijaństwo katolicyzm wiara

Kobieta w koronie – dobra marka

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość  Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

"Niech zachowują i pomnażają swoje dziedzictwo". Apel biskupa Lechowicza do Polaków mieszkających za granicą

Biskup Wiesław Lechowicz zaapelował do Polaków mieszkających za granicą, "aby swoją postawą, swoim zachowaniem, współpracą potwierdzali, że są Polakami, że pamiętają o swoim dziedzictwie, o swojej historii, i czuwają, by nie tylko je zachować, ale również i pomnożyć". Dziś przypada Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicyzm chrześcijaństwo Polonia Polacy za granicą społeczeństwo

Konferencja Episkopatu USA będzie naciskać na Joe Bidena? Chodzi o przyjmowanie komunii świętej

W czerwcu odbędzie się krajowe spotkanie amerykańskich biskupów katolickich, podczas którego podejmą decyzję, czy wysłać ostrzejsze niż kiedykolwiek przesłanie do prezydenta Joe Bidena i innych katolickich polityków: Jeśli upieracie się przy publicznym popieraniu praw do aborcji. Nie przyjmujcie komunii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Joe Biden Kościół katolicyzm aborcja aktualności katolickie społeczeństwo polityka

"Polityka pozbawiona aspektu duchowego pada ofiarą nieumiarkowania". Znana filozof o roli chrześcijaństwa

- Właściwym obiektem współczesnej niechęci nie jest chrześcijaństwo jako takie, a raczej jego wymiar instytucjonalno-polityczny - mówi prof. Chantal Delsol, wybitna filozof, pisarka i profesor filozofii politycznej, członkini Akademii Francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  wiara Kościół filozofia społeczeństwo polityka chrześcijaństwo modernizm katolicyzm aborcja Europa HISTORIA ŚWIAT

"Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". 100. lecie KPCh z udziałem chińskich katolików

W Chinach trwają obchody 100. rocznicy powstania partii komunistycznej, która od 70 lat rządzi tym krajem. Tegoroczne uroczystości odbywają się pod hasłem "Poznać, podziękować, słuchać, iść za Partią". Uczestniczą w nich także katolicy, zwłaszcza biskupi i księża z kontrolowanego przez władze Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh), a także wyznawcy innych religii w tym państwie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Azja Kościół katolicyzm

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA historia Polski historia PRL PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg Paryż Warszawa alkoholizm KULTURA

Św. Urszula Ledóchowska - powołana do służby Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo