Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Sprawa ks. Bonieckiego. Granice otwartości i posłuszeństwa w Kościele

Ks. Adam Boniecki utracił przywilej swobodnego wypowiadania się w mediach, ma jedynie możliwość współpracy z redakcją „Tygodnika Powszechnego”. Nie milkną komentarze po tej decyzji prowincjała Zgromadzenia Księży Marianów. O granicach otwartości i posłuszeństwie w Kościele mówili w audycji W Gruncie Rzeczy publicyście – Tomasz Wiścicki i Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Adam Boniecki Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

I Światowy Dzień Ubogich

W tym roku po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Papież Franciszek ustanowił go na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia i zaznaczył też, będzie on obchodzony w każdą XXXIII Niedzielę Zwykłą – tydzień przed uroczystością Chrystusa Króla. Swoje orędzie na I Światowy Dzień Ubogich Ojciec Święty opatrzył hasłem „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Znaki naszej wiary

Spotykamy je wszędzie: na skrajach wsi, pośród ciszy leśnych duktów. Otoczone falującym zbożem na polach, w przydomowych ogrodach, czy nad strumieniami stanowią stały element polskiego krajobrazu. Przede wszystkim są jednak znakiem wiary naszych przodków. Czym są polskie kapliczki, krzyże i figury przydrożne? Jaka jest ich historia i czy tradycja budowania kapliczek i przydrożnych krzyży powraca?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Gietrzwałd - miejsce objawień maryjnych sprzed 140 lat

Gietrzwałd to jedyne w Polsce uznane przez Kościół miejsce objawień Maryi. Objawiła się Ona dwóm dziewczynkom: 13-letniej Justynie Szafryńskiej oraz 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Historycy Kościoła oceniają, że te wydarzenia dały wówczas impuls do odrodzenia się polskości na Warmii. Objawienia rozpoczęły się 27 czerwca, a zakończyły 16 września 1877 roku. Matka Boska miała się objawić w sumie 160 razy. O objawieniach w Gietrzwałdzie mówił w audycji Wszystko Jest Historią brat Grzegorz Filipiuk (rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów).
Zobacz więcej na temat:  historie historia Polski Kościół katolicyzm chrześcijaństwo

„Bezdomni dla bezimiennych”. Akcja Fundacji Kapucyńskiej

Podopieczni Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego już po raz piąty – w przededniu Wszystkich Świętych – angażują się w akcję sprzątania zaniedbanych, często bezimiennych grobów. W audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja o inicjatywie mówiły Edyta Foryś, przedstawicielka Fundacji Kapucyńskiej, a także Justyna Kłopotowska, wolontariuszka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katolicyzm bezdomność