Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Podwójne święto 15 sierpnia. Sprawdź, czy to dzień wolny od pracy

15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku Święto Wojska Polskiego i Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wypadają w poniedziałek. Oznacza to, że będziemy mieć długi weekend bez potrzeby brania urlopu. Ważne, aby wcześniej zrobić niezbędne zakupy, bo 15 sierpnia sklepy będą nieczynne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara Kościół katolicki katolicyzm chrześcijaństwo

Przed godziną W…

78 lat temu, 31 lipca 1944 roku,  Warszawiacy zaangażowani w walkę podziemną, w napięciu czekali na hasło do rozpoczęcia powstańczego zrywu. Na godzinę W. czekali również Monika i Czesław Kicmanowie. Ich 7  letni syn Stanisław Maciek nie czekał, ale cudem uratowany z rzezi woli do końca swojego barwnego życia kolejnym pokoleniom opowiadał o warszawskim sierpniu. Zmarł rok temu jako mąż, ojciec, dziadek, a na końcu również i ksiądz. 
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Robert Tekieli: toczy się wojna, której elementem jest atak na Kościół katolicki

- Watykan to jedyna realna przeszkoda na drodze rewolucji miażdżącej narody i rodzinę - powiedział w Polskim Radiu 24 publicysta Robert Tekieli. - Na świecie toczy się wojna, której jednym z elementów jest atak na Kościół i jeśli ktoś nie widzi tego procesu, to trudniej mu zrozumieć, dlaczego georadary wykryły ludobójstwo katolickie, którego nie było - dodał, nawiązując do pielgrzymki papieża do Kanady.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Tekieli Mirosław Skowron Kościół katolicki katolicyzm Kanada społeczeństwo

Słynny nieznany twórca. Jerzy Andrzejewski i legenda, której nie było

Zawsze chciał być pisarzem. Najlepiej: wielkim pisarzem. Był gotów wiele poświęcić, by jego książki były czytane i wydawane. Wciąż myślał o swojej sławie. Ale ona go opuściła. Choć był jednym z najbardziej znanych polskich autorów XX wieku, dziś niewielu o nim pamięta.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Andrzejewski pisarz literatura książki PRL Komitet Obrony Robotników KOR Maria Dąbrowska Jarosław Iwaszkiewicz Czesław Miłosz Andrzej Wajda Antoni Libera Marek Nowakowski Michał Komar Mirosław Chojecki stalinizm komunizm katolicyzm Dwudziestolecie międzywojenne opozycja demokratyczna drugi obieg HISTORIA

II Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Abp Gądecki: okazja do refleksji nad jesienią życia

W tym dniu, ale także każdego dnia w ciągu roku, pamiętajmy o osobach starszych, zwłaszcza samotnych, które czekają na nasze odwiedziny, rozmowy i zainteresowanie - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w przesłaniu z okazji II Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Stanisław Gądecki papież Franciszek Episkopat Polski

O słabych i mocnych stronach Kościoła

Zakończył się diecezjalny etap prac synodalnych. O słabych i mocnych stronach Kościoła w Polsce, o nadziejach i obawach uczestników synodu i o tym, co ich zdaniem koniecznie powinno się zmienić w naszych parafiach i diecezjach mówią opublikowane w ostatnim czasie syntezy diecezjalne. Będziemy o nich rozmawiać z publicystami red. Moniką Białkowską z Przewodnika Katolickiego i z Sebastianem Dudą z kwartalnika Więź.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Nawet 5 tysięcy kościołów ma się w ciągu najbliższych 8 lat zamienić w gruz. Oto sekularyzacja po francusku

Nowy raport w sprawie rozbiórki kościołów przedstawiono we francuskim senacie. Wynika z niego, że do wyburzenia przeznaczono od 2,5 tys., do nawet 5 tys. kościołów w czasie 8 lat. Autorzy dokumentu apelują do państwa o uruchomienie programów, które mogłyby powstrzymać degradację religijnego dziedzictwa Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie

Św. Urszula Ledóchowska. Powołana do służby Bogu i Polsce

- Matce Urszuli zależało na tym, by w pedagogice realizowanej przez siostry, wyraźnie łączyć wychowanie religijne z patriotycznym. Sama często mówiła o dwóch ojczyznach. Powtarzała, że zadaniem urszulanek ma być wychowanie dzieci dla Boga, czyli dla ojczyzny niebieskiej i dla Polski, czyli dla ojczyzny ziemskiej - wyjaśniła autorka książki o życiu świętej, siostra Małgorzata Krupecka.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki katolicyzm patriotyzm Dwudziestolecie międzywojenne Urszula Ledóchowska niepodległość chrześcijaństwo

Samobójstwa dzieci i młodzieży

Co roku w Polsce w wyniku samobójstw ginie więcej ludzi niż w wypadkach drogowych. Jednocześnie w ostatnim roku gwałtownie wzrosła liczba zachowań samobójczych wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Na progu wakacji, kiedy mamy dla siebie więcej czasu, chcemy spytać o przyczyny i oznaki kryzysów samobójczych, i o to, jak można pomóc osobom, które się w nim znalazły. Gościem programu będzie m.in. dr Halszka Witkowska - suicydolog, koordynatorka platformy edukacyjno-pomocowej z Biura​ ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć