Polskie Radio
Section05
katolicyzm

Czy można świętować Walentynki w Środę Popielcową?

14 lutego w Kościele katolickim przypada Środa Popielcowa oraz Walentynki, powszechnie uważane za dzień św. Walentego - patrona zakochanych, jednak mające swoje korzenie w tradycji przedchrześcijańskiej duchowości rzymskiej. O to, czy świętowanie Walentynek jest dla katolika nie do pogodzenia ze Środą Popielcową zapytaliśmy dominikanina o. Stanisława Tasiemskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Walentynki katolicyzm

Znaczenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

„Prawica Twoja wsławiła się mocą” to hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpoczął się w czwartek 18 stycznia. Doroczny Tydzień to dobra okazja, aby porozmawiać o wieloaspektowej współpracy międzywyznaniowej, jaka jest i jaka może być podejmowana  w obliczu problemów współczesnego świata, a także o dialogu mającym prowadzić ku jedności między chrześcijanami.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Kwadratura Kultury: Obrazy, figury i miejsca znane z cudów

- Jest wiele rodzajów cudów. Są cuda spektakularne, ale i cuda, które są wymodlone przez bliskie osoby np. o łaskę nawrócenia czy posiadanie potomków. Bardzo często dzieje się to za przyczyną cudownych wizerunków – powiedziała w audycji Kwadratura Kultury Elżbieta Zawistowska - historyk sztuki, kuratorka. O znaczeniu i mocach przypisywanych obiektom, figurom czy obrazom, mówiła także Monika Rogozińska – dziennikarka, absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa UW, autorka albumu pt. „Polowanie na Matkę” poświęconego Matce Boskiej Częstochowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Częstochowa katolicyzm religia

Orszak Trzech Króli. "Świadectwo wiary i rodzinności"

Orszak Trzech Króli to przedstawienie Jasełek, wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce i zagranicą. O zaangażowaniu różnych środowisk w to przedsięwzięcie, tradycji i historii orszaków Trzech Króli mówili w Polskim Radiu 24 m.in. Przemysław Goławski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich i ks. Dariusz Kowalczyk z fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trzech Króli chrześcijaństwo katolicyzm Kościół

"Niepokoi mnie odpływ młodych Polaków z Kościoła"

W 2016 roku w niedzielnej mszy św. uczestniczyło w Polsce średnio blisko 37 proc. katolików. To o około 3 proc. mniej niż rok wcześniej. Do komunii przystępowało 16 proc. - wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. O praktykach religijnych katolików w Polsce mówił w audycji Północ-Południe Tomasz Terlikowski z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia chrześcijaństwo katolicyzm

Jaka powinna być rola religii w debacie publicznej?

2017 był rokiem pięćsetlecia reformacji. To była dobra okazja do refleksji nad tym wydarzeniem i jego znaczeniem dla historii Europy i świata. Nie brakowało wokół tego tematów sporów i dyskusji. Czy w współczesnym zsekularyzowanym świecie religia odgrywa istotną rolę, czy jest tematem zastępczym? O tym mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Łukasz Kobeszko (portal Aleteia.pl) i Krzysztof Wołodźko („Nowy Obywatel”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry chrześcijaństwo katolicyzm religia Filip Memches