X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą ma nową siedzibę

13.10.2020 14:37
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" prowadzi teraz działalność w zabytkowej willi Stanisława Kirkora na Mokotowie.
Audio
  • Nowa siedziba "Poloniki" - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister Piotr Gliński podczas otwarcia nowej siedziby Poloniki
Minister Piotr Gliński podczas otwarcia nowej siedziby "Poloniki" Foto: materiały prasowe/MKiDN

Willa powstała w latach 30-tych ubiegłego wieku według projektu Juliusza Nagórskiego a jej pierwszym właścicielem był przedwojenny ekonomista, pisarz i historyk Stanisław Kirkor. Teraz w odremontowanym budynku – nowej siedzibie Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – organizowane będą różnorodne wydarzenia, warsztaty i spotkania. Ma to być miejsce, które skupia wszystkie osoby związane z polskim dziedzictwem kulturowym za granicą.

Powstały w grudniu 2017 roku Instytut „Polonika” prowadzi działania w zakresie badań, ochrony i popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą. Willę Kirkora udało się zakupić dzięki funduszom resortu kultury jeszcze w 2017 roku, tuż po powołaniu Instytutu.

Jak podkreślił podczas otwarcia nowej siedziby „Poloniki” wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu profesor Piotr Gliński, dzięki instytutowi polskie dziedzictwo kulturowe za granicą może być objęte lepszą opieką. Opieka nad polskim dziedzictwem na całym świecie jest zadaniem i powinnością polskiego państwa – dodał minister.

Willę zaprojektował przedwojenny architekt Juliusz Nagórski znany nie tylko z miejskich rezydencji lecz także z zaprojektowania kilku warszawskich kamienic, biblioteki Ordynacji Krasińskich przy ul. Okólnik, budynku Oficerskiego Yacht Clubu w Augustowie oraz dworu Rzewuskich w Bratoszewicach.

Właściciel willi Stanisław Kirkor z żoną Ireną mieszkał przy ulicy Madalińskiego do roku 1939. Po wojnie Kirkorowie nie wrócili z emigracji i pozostali w Wielkiej Brytanii. Po wielu latach dom odzyskali spadkobiercy, którzy podjęli decyzję o jego sprzedaży. Prace związane z remontem i adaptacją budynku zakończyły się na początku tego roku. Wykonano je z dbałością o nieliczne zachowane detale i w zgodzie z duchem gmachów zaprojektowanych przez Juliusza Nagórskiego.

IAR/ep

Zobacz więcej na temat: KULTURA