X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Narodowe w Warszawie uruchomiło portal Cyfrowe MNW

15.10.2020 15:19
Nowy serwis internetowy, Cyfrowe MNW, który umożliwia obejrzenie muzealnych zabytków bez wychodzenia z domu, powstał w warszawskim Muzeum Narodowym. Premiera portalu 15 października.
Audio
  • Miłośnicy sztuki na portalu cyfrowe.mnw.art.pl mogą znaleźć niemal 60 tysięcy muzealnych obiektów - mówi kierownik działu digitalizacji i dokumentacji wizualnej Karolina Tabak.
  • Karolina Tabak dodaje, że przygotowano także wirtualne, tematyczne ścieżki zwiedzania, materiały audiowizualne oraz karty edukacyjne.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w WarszawieArtMediaFactory/Shutterstock.com

- Cyfrowe MNW powstało w ramach projektu Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW, zrealizowanego dzięki dotacji Unii Europejskiej - mówiła podczas czwartkowej konferencji i prezentacji nowego portalu Jolanta Herzog, zastępca dyrektora ds. zarządzania.

- Dzisiaj w dniu oficjalnej premiery nowego portalu, pragniemy powiedzieć, że 60 tysięcy zdigitalizowanych muzealnych obiektów może zostać gośćmi w państwa domach. I jest to staranie wybrana przez kustoszy, kuratorów, renowatorów część z ponad 800 tysięcy zabytków znajdujących się w zbiorach MNW - zaznaczyła dyr. Herzog.

- Przez dziesięciolecia zbiory zgromadzone w muzealnych magazynach były dostępne jedynie dla wąskiej grupy badaczy. Technologie XXI wieku pozwalają pokazać je w wersji cyfrowej - mówiła podczas konferencji Kamila Hołubowicz, kierowniczka projektu Otwarte Narodowe.

Funkcjonalności portalu

Nowy portal umożliwia pobieranie reprodukcji cyfrowych w wysokiej rozdzielczości oraz zapisywanie kadrów zdjęć. Użytkownik może przeszukiwać zbiory na osi czasu lub obejrzeć wybrane arcydzieła. Serwis jest spersonalizowany: można założyć własny profil i zapisywać wcześniejsze wyszukiwania – charakteryzowała portal Karolina Tabak, kierownik działu digitalizacji i dokumentacji wizualnej MNW.

Cyfrowe MNW ułatwi kontakt ze światowym dziedzictwem kulturowym także turystom zagranicznym: jest dostępny w języku polskim i angielskim. Serwis działa również w wersji mobilnej i jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – niewidomych, słabo widzących i niesłyszących. Nowy portal Cyfrowe MNW proponuje także wirtualne, tematyczne ścieżki zwiedzania, materiały audiowizualne oraz karty edukacyjne – dla tych, którzy pragną poszerzyć wiedzę o sztuce i zbiorach MNW.

Serwis - zdaniem jego autorów i realizatorów – ułatwi również zaplanowanie wizyty w warszawskim muzeum: pozwoli sprawdzić, czy dany obiekt znajduje się obecnie na ekspozycji oraz gdzie dokładnie można go znaleźć.

- Nic nie zastąpi bezpośredniego, osobistego kontaktu z dziełem sztuki, dlatego podstawową działalnością muzeów na długo pozostanie stacjonarne udostępnianie zbiorów. Prezentowanie ich w Internecie jest jednak cennym poszerzeniem oferty naszego muzeum. Nowe Cyfrowe MNW ułatwi pracę badaczom i pozwoli zapoznać się z naszą kolekcją internautom z całego świata. Mam nadzieję, że w przyszłości przyczyni się również do zwiększenia frekwencji. O tym, że warto inwestować w nowe technologie w muzealnictwie, przekonujemy się także podczas epidemii koronawirusa - napisał w materiałach towarzyszących premierze portalu prof. Łukasz Gaweł, p.o. dyrektora MNW.

Dostęp do najważniejszych informacji o dziełach

Na portalu fotografiom dzieł sztuki towarzyszą informacje na temat warunków ich wykorzystania, w tym praw autorskich. Wizerunki obiektów znajdujących się w domenie publicznej(gdy od śmierci twórcy minęło co najmniej 70 lat) można pobierać, przerabiać i wykorzystywać bez żadnych ograniczeń, również komercyjnie.

- Nowe Cyfrowe MNW to też zupełnie nowa jakość fotografii. Jednym z elementów projektu była budowa nowoczesnego pawilonu fotograficznego. Sprzęt najnowszej generacji pozwala na wykonywanie zdjęć dzieł sztuki na najwyższym możliwym poziomie - podkreśla Karolina Tabak.

Realizacja projektu była możliwa dzięki podpisanej w styczniu 2018 r. umowie między Muzeum Narodowym w Warszawie a Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej.

Dofinansowanie w wysokości 7 148 207,64 zł zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju. Projekt dofinansowano również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w wysokości1 309 193,45 złotych. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9 602 449,16 zł.

IAR/PAP/dad