Redakcja Polska

16. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

24.08.2019 09:10
Koncerty, spektakle teatralne, spotkania autorskie, warsztaty kuchni żydowskiej i spacery edukacyjne. W sumie 250 wydarzeń czeka na mieszkańców stolicy
Audio
  • W Synagodze imienia "Nożyków" zabrzmią tradycyjne pieśni szabatowe - mówi jeden z organizatorów festiwalu Dawid Szurmiej [posłuchaj]
Warszawiacy będą mieli okazje obejrzeć ponad 200 różnych wydarzeń, a także około 250 artystów z całego świata.
Warszawiacy będą mieli okazje obejrzeć ponad 200 różnych wydarzeń, a także około 250 artystów z całego świata.PAP/Tomasz Gzell

Wieczorem w Synagodze imienia "Nożyków" zabrzmią tradycyjne pieśni szabatowe - mówi jeden z organizatorów festiwalu Dawid Szurmiej. Wystąpią Yaakov Lemmer z USA, Yoni Rose z Niemiec oraz chłopiec kantor Israel Rand z Izraela, przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menachema Bristowskiego.

Ponadto wieczorem w Teatrze Kwadrat będzie można posłuchać Jazz Bandu Młynarski - Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat dwudziestych autorstwa takich kompozytorów jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. 

Jak co roku na festiwalu nie zabraknie też Nocy Klezmerów na Placu Grzybowskim. Usłyszmy Kapelę Brodów, Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego oraz trębacza i kompozytora, jednego z najważniejszych amerykańskich muzyków klezmerskich Franka Londona.

"Warszawa Singera" to także bogata prezentacja muzyki jazzowej. Usłyszmy między innymi projekt jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych, Kuby Stankiewicza, który zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego. Ponadto po raz kolejny muzycy grający na tym samym instrumencie spotkają się na jednej scenie w ramach projektu - "Summit - spotkania na szczycie". W ubiegłym roku były to skrzypce, dwa lata temu klarnet, a tym razem będą to organy Hammonda. Na scenie pojawią się Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kita Downesa z Wielkiej Brytanii. 

Ponadto na mieszkańców stolicy będą czekały najgłośniejsze realizacje Teatru Żydowskiego w Warszawie: m. in. tegoroczną premierę: „Śpiewaka Jazzbandu”, jak również spektakle zespołów teatralnych z Hiszpanii i Włoch. 

Festiwal potrwa do 1 września. 

IAR/ks