Redakcja Polska

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

08.01.2021 13:52
Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka DuczmalPAP/Adam Warżawa

"Proszę przyjąć moc serdecznych życzeń z okazji urodzin, do których dołączam słowa najwyższego uznania dla Pani imponujących dokonań artystycznych. Dorobek ten już dziś ma wymiar prawdziwie historyczny. Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych, w naszej części Europy orkiestr, Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Ten wspaniały Instrument wykonawczy doprowadziła Pani, poprzez swoją wytężoną, konsekwentną pracę do niezrównanej kondycji artystycznej" - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście udostępnionym w czwartek na stronie resortu.

"Niezliczone sukcesy Zespołu, zapoczątkowane zdobyciem Srebrnego Medalu Herberta von Karajana, w ciągu minionych lat przyniosły wiele satysfakcji zarówno muzykom jak i melomanom, prezentując przez kilka dekad setki koncertów, nagrań radiowych, telewizyjnych oraz płytowych. Do wyjątkowych osiągnięć należy zaliczyć pierwsze światowe nagranie Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha w opracowaniu Józefa Kofflera na orkiestrę kameralną" - wymieniał minister.

W jego ocenie szczególnej satysfakcji dostarcza moment, gdy "wytrawni słuchacze, delektując się nadzwyczaj wyrafinowanym kształtem prezentowanych przez artystkę dzieł, potrafią dostrzec ów, będący wyznacznikiem wyobraźni jedynie najświetniejszych wykonawców, indywidualny rys odtwórczy kreacji". "Wyjątkowy charakter dźwięku, jego barwa, oryginalna architektura prezentowanych utworów, ich faktura i różnorodność zastosowanych środków artystycznego wyrazu czynią Pani wykonania zjawiskami niepowtarzalnymi, jedynymi w swoim rodzaju" - zaakcentował.

"Podkreślić także należy ogromny wkład Pani i Jej Zespołu w promocję twórczości polskiej, w tym dziesiątki znakomitych prawykonań dzieł muzyki nowej, realizowanych często we współpracy z radiofoniami zagranicznymi: niemieckimi NDR, WDR, SFB oraz angielską BBC, kanadyjską CBC i radiofonią meksykańską. Z wdzięcznością i uznaniem dziękując Pani, Maestra, za tak ogromny wkład w budowę kultury narodowej, życzę dalszych, równie jak dotąd wspaniałych, sukcesów artystycznych oraz samych rzeczy najlepszych w życiu osobistym" - dodał prof. Gliński.

Agnieszka Duczmal urodziła się 7 stycznia 1946 r. w Krotoszynie w rodzinie o tradycjach muzycznych. Studia dyrygenckie ukończyła w 1971 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (obecnie Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku rozpoczęła pracę jako dyrygent-asystent w Filharmonii Poznańskiej, a następnie – w charakterze dyrygenta – została zatrudniona w Operze Poznańskiej. W czasie studiów w 1968 r., założyła orkiestrę kameralną, przekształconą w 1977 r. w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia i Telewizji, a następnie w Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia Orkiestry jest jej dyrektorem i dyrektorem artystycznym.

W 1970 r. została laureatką I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach, a w 1975 r. uzyskała wyróżnienie w 4. Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Rok później, wraz ze swoją Orkiestrą, zdobyła Srebrny Medal Herberta von Karajana na Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim. W 1982 r. otrzymała tytuł „La donna del mondo” („Kobieta świata”) przyznany przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch za wybitne w skali światowej osiągnięcia w dziedzinie kultury, sztuki i działalności społecznej. Duczmal prowadzi koncerty z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali.

Wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała ponad 50 płyt, dla Telewizji Polskiej zarejestrowała ponad 100 koncertów i programów muzycznych. W jej dorobku artystycznym znajdują się liczne prawykonania, wielu znanych kompozytorów zadedykowało jej swoje utwory. Od wielu lat prowadzi także, w formie cyklów koncertowych, działalność promującą młodych utalentowanych polskich muzyków. Odbywa ze swoją Orkiestrą liczne podróże artystyczne, występując ze światowej sławy solistami w prestiżowych salach koncertowych Europy, obu Ameryk, Afryki i Azji. Uczestniczyła w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych jak Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima i Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego.


PAP/ho