X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Cassino powstanie memoriał upamiętniający gen. Andersa i jego żołnierzy

20.01.2020 16:33
We Włoskim Cassino powstanie memoriał upamiętniający generała Władysława Andersa i jego żołnierzy. Pomnik stanie w 50. rocznicę śmierci dowódcy 2. Korpusu Polskiego z inicjatywy władz miasteczka leżącego u stóp Monte Cassino oraz organizatorów biegu upamiętniającego Polaków poległych w walach o klasztor i wzgórze.
Audio
  • W Włoszech w Cassino powstanie memoriał upamiętniający gen. W.Andersa i jego żołnierzy. Materiał Witolda Banacha (IAR)
Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na odprawie przed akcją bojową podczas bitwy o Monte Cassino
Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na odprawie przed akcją bojową podczas bitwy o Monte CassinoNAC

Burmistrz Cassino Enzo Salera mówił podczas konferencji, że budowa memoriału poświęconego generałowi Andersowi i jego żołnierzom jest wyjątkowo ważna dla miasta. - Jesteśmy przekonani, że musimy być wdzięczni Polakom, a przede wszystkim tym żołnierzom, którzy walczyli bohatersko 76 lat temu na Monte Cassino. Dlatego budowa memoriału upamiętniającego generała Andersa i tysiąc 57 żołnierzy, którzy walcząc o wolność pod jego dowództwem poległo pozwoli, by pamięć o nich przetrwała w przyszłych pokoleniach - podkreślał burmistrz.

Jednym z pomysłodawców budowy memoriału jest współorganizator "Biegu na Monte Cassino", upamiętniającego polskich żołnierzy walczących o wzgórze, lekkoatleta Bogusław Mamiński. Biegacz wyjaśnia, że ideą budowy pomnika, jest zwiększenie wiedzy o polskich żołnierzach walczących we Włoszech. Ważne jest to - tłumaczy Mamiński - że przekonaliśmy władze miasta, by trasa zwiedzania Monte Cassino nie zaczynała się na parkingu przy cmentarzu polskich żołnierzy, ale właśnie w miasteczku, przy memoriale. Będzie on - wyjaśniał lekkoatleta - początkiem ścieżki edukacyjnej, która będzie poprowadzona najważniejszymi miejscami związanymi z walką o Monte Cassino.

Córka generała Andersa, Anna Maria Anders, ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech nie kryje radości z powodu budowy memoriału i mówi, że "najważniejsze jest to, że taki pomnik powstanie dla niego i dla jego żołnierzy".

Autorem projektu memoriału jest Giacomo Bianchi. Twórca wyjaśnia, że będzie to bardzo symboliczny pomnik. Na murze o długości około 19 metrów z czarnego granitu będą wyryte złotymi literami imiona i nazwiska polskich żołnierzy poległych pod Monte Cassino. Na powierzchni 144 metrów kwadratowych będą umieszczone kamienie z Polski, które będą symbolizować młodych ludzi, którzy polegli w walce o Monte Cassino. - Natomiast postać generała to pomnik z brązu - mówi projektant.

Memoriał zostanie odsłonięty 18 lub 19 maja, podczas uroczystości 76. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.


IAR/dad