X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Francja: zidentyfikowano grób polskiego żołnierza z 1 Dywizji Pancernej

11.02.2020 11:08
Grób nieznanego polskiego żołnierza, znajdujący się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie we Francji, kryje szczątki kaprala Ryszarda Chaniewskiego z 1 Dywizji Pancernej - wynika z badań Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w MKiDN we współpracy z Adrianem Pohlem.
Polski cmentarz wojskowy w Urville-Langannerie w Normandii
Polski cmentarz wojskowy w Urville-Langannerie w NormandiiTwiiter/ DGeneralneRSZ Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Ministerstwo kultury podało, że "badania zrealizowano w oparciu o dokumenty pozyskane z archiwum Komisji Grobów Wojennych Wspólnoty Narodów, Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. Sikorskiego".

Poinformowano również, że ceremonia wojskowa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Langannerie w Normandii, związana z przywróceniem imienia i nazwiska na grobie żołnierza, odbędzie się sierpniu 2020 roku w czasie głównych uroczystości upamiętniających udział polskich żołnierzy z 1 Dywizji Pancernej, dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka w bitwie pod Falaise.

Na stronie MKiDN napisano, że Ryszard Chaniewski urodził się 19 stycznia 1913 roku w Białymstoku. "Jego rodzicami byli Atanazy i Amelia z domu Kruszewska. W 1929 roku ukończył szkołę powszechną w Białymstoku, a następnie trzy kursy w Państwowej Szkole Rzemieślniczo-Przemysłowej na wydziale tokarskim. Zaprzysiężony 12 grudnia 1934 roku, dostał przydział do 4 Batalionu Pancernego, gdzie ukończył kurs samochodowy, a 7 września 1935 roku szkołę podoficerską. 10 września 1936 roku awansował do stopnia kaprala" - podał resort kultury.

Poległ w Normandii

Dodano, że Chaniewski przed II wojną światową mieszkał w Grodnie przy ul. Zamkowej, pracując jako tokarz. Udziału w kampanii 1939 roku nie wziął. We Francji w dniu 25 listopada 1939 roku został wcielony do 1 Pułku Czołgów stacjonującego w Coetquidan, by 23 czerwca 1940 roku zostać ewakuowanym do Wielkiej Brytanii. Jego ostatnim przydziałem był 2 Pułk Pancerny wchodzący w skład 1 Dywizji Pancernej. "Służąc jako kierowca czołgu, poległ na polu chwały 8 sierpnia 1944 roku w Normandii - pierwszego i jednocześnie najkrwawszego dnia działań jego pułku. Pierwotnie kapral Ryszard Chaniewski został pochowany w La Blanche Herbe, skąd jego szczątki, jako bezimiennego żołnierza Wojska Polskiego, przeniesiono na Polski Cmentarz Wojenny w Langannerie" - wskazano w komunikacie.

Podporucznik Henryk Chaniewski, brat Ryszarda, w 1939 roku dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu Kozielsku, a następnie został zamordowany w Katyniu.

Adrian Pohl to Polak mieszkający w Belgii, historyk - amator, który pasjonuje się tematyką polskiego grobownictwa wojennego, w szczególności prowadzi badania nad możliwością identyfikacji pochówków nieznanych polskich żołnierzy we Francji, Belgii, Holandii i Niemiec. Dzięki jego badaniom zidentyfikowano m.in. grób dragona Jana Skulińca.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Francja