X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

IPN: trzy kolejne szkielety odnalezione na terenie dawnego więzienia Toledo w Warszawie

13.09.2020 18:51
Na terenie byłego więzienia Toledo w Warszawie odnaleziono sześć pełnych szkieletów oraz kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Poszukiwania prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej trwają na terenie dawnego więzienia karno-śledczego UB i NKWD przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie.
Poszukiwania prowadzone przez IPN
Poszukiwania prowadzone przez IPNŹródło: @PoszukiwaniaIPN/Fot.: Marta Zwolińska

Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli tam trzy kolejne ludzkie szkielety" - mówi wiceprezes IPN profesor Krzysztof Szwagrzyk.

- Więźniowie po egzekucji po śmierci byli grzebani w narożniku więziennym tuż obok miejsca straceń, zarówno wewnątrz więzienia, jak i na zewnątrz. Kolejne szczątki, które udało się odnaleźć, są to szczątki trzech osób, ale również trzech osób, które znaleziono w czerwcu wewnątrz murów więziennych. One są położone bardzo blisko siebie i w sposób jednoznaczny potwierdzają relacje więźniów przebywających tutaj w latach 40. - zaznacza profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Dokumentacja archiwalna, relacje świadków oraz wcześniejsze odkrycia szczątków wskazują, że na terenie Toledo dokonywano tajnych pochówków ofiar zbrodni komunistycznych. - Więzienie było obiektem szczególnego okrucieństwa - mówi profesor Krzysztof Szwagrzyk. - Więzienie przy ulicy Namysłowskiej należało do najcięższych w okresie systemu komunistycznego, tuż obok więzienia przy ulicy Rakowieckiej. Do 1948 roku było to więzienie ważniejsze. Wykonano tutaj ponad 140 egzekucji. Niezależnie od tego kilkaset osób zmarłych i zamordowanych pochowano w obrębie murów więziennych i tuż poza nimi - wyjaśnia historyk.

Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dodaje, że oprócz figurki świętego Antoniego podczas kolejnego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych znaleziono inne przedmioty. - Odnaleziono orzełka z czapki wojskowej oraz fragmenty kołnierzyka wojskowego z charakterystycznym wężykiem, mówiącym o polskim umundurowaniu - podkreśla profesor Krzysztof Szwagrzyk.

Posłuchaj
13:08 PR24_MPLS 2020_09_13-18-06-28.mp3 13.09.2020 Krzysztof Szwagrzyk w rozmowie z Małgorzatą Wosiek (Polskie Radio 24 / Temat dnia)

W ramach rozpoczętego etapu poszukiwań zostanie przebadane bezpośrednie sąsiedztwo miejsca, w którym wcześniej odnaleziono szczątki, oraz pobliskie tereny stanowiące część więziennej działki. Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (Toledo) istniało od chwili wejścia w 1944 r. wojsk sowieckich na warszawską Pragę. Było przeznaczone dla żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych, których reżim stalinowski uznał za niebezpiecznych dla nowej władzy.Więzienie, w którego murach wykonano egzekucje na członkach podziemia niepodległościowego, istniało do 1956 roku.


IAR/dad/ka