X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

60 lat temu zmarł gen. Antoni Chruściel pseudonim "Monter" - przywódca Powstania Warszawskiego

30.11.2020 19:03
60 lat temu - 30 listopada 1960 roku - na emigracji w Waszyngtonie zmarł generał Antoni Chruściel, pseudonim "Monter", dowódca wszystkich oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. To on wyznaczył godzinę "W" i wysłał oddziałom powstańczym rozkaz rozpoczęcia zrywu, wydany przez dowódcę Armii Krajowej - generała Tadeusza "Bora" Komorowskiego.
Audio
  • 60 lat temu zmarł generał Antoni Chruściel, pseudonim "Monter" [POSŁUCHAJ]
Płk. Antoni Chruściel ps. Monter, od 20 września 1944 w randze generała
Płk. Antoni Chruściel ps. Monter, od 20 września 1944 w randze generałaWikipedia/domena publiczna

Antoni Chruściel był faktycznym przywódcą powstania i zwolennikiem walki z Niemcami, którzy byli coraz słabsi po porażkach doznanych na froncie wschodnim. Liczył na powodzenie zrywu, w sytuacji konsekwentnego posuwania się na zachód Armii Radzieckiej, która - według ówczesnych raportów - zbliżała się do granic Warszawy po stronie Pragi. Działał w przekonaniu, że Niemcy opuszczą stolicę i nie należy im zamykać drogi odwrotu. Od 20 września 1944 roku dowodził Warszawskim Korpusem Armii Krajowej.

Pod koniec września, gdy siły powstańcze słabły, w rozmowach kapitulacyjnych początkowo sprzeciwiał się wycofaniu ludności cywilnej z miasta, uznając, że żołnierze nie będą mieli motywacji, aby walczyć o ruiny opuszczonej Warszawy. Ostatecznie w wyniku ustaleń ludność cywilna została wysiedlona z miasta w pierwszej dekadzie października 1944 roku.

W ocenie Stefana Korbońskiego, działacza Polskiego Państwa Podziemnego (zmarłego w 1989 roku) - Antoni Chruściel był rzeczywistym dowódcą powstania, doświadczonym oficerem i dobrym konspiratorem. "Rozumiał co to być żołnierzem, dorósł do tej pozycji i był bez zarzutu" - podsumował Stefan Korboński, który po wybuchu Powstania Warszawskiego objął stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Wewnętrznych w Delegaturze Rządu RP na Kraj, a za udział w zrywie został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Po upadku powstania generał Antoni Chruściel trafił do niewoli niemieckiej. W maju 1945 roku został uwolniony przez armię amerykańską. Po wojnie żył na emigracji, mieszkał w Londynie, a od 1956 roku w Waszyngtonie. W Polsce Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił go obywatelstwa i stopnia generała. Decyzje te uchylono dopiero w 1971 roku.

W 2008 roku pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski Odznaczenie nadał mu prezydent Lech Kaczyński „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

IAR/PP