X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Dziękujemy za wszystko". Irena Paprocka ps. "Irena" z medalem "Pro Patria"

21.07.2021 16:31
Minister Jan Józef Kasprzyk podczas ceremonii wręczenia proporca rozpoznawczego Dowódcy 1. Batalionu Czołgów podkreślił, że "nie można budować współczesności bez odwołań do przeszłości". Uroczystość w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego była dopełnieniem przekazania tradycji 3. Batalionu Pancernego AK "Golski", które miało miejsce w ubiegłym roku. 
Odznaczona medalem Pro Patria Irena Paprocka i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości wręczenia medali kombatantom oraz osobom zaangażowanym w pomoc weteranom i związanym ze środowiskiem 3. Batalionu Pancernego AK Golski
Odznaczona medalem "Pro Patria" Irena Paprocka i szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości wręczenia medali kombatantom oraz osobom zaangażowanym w pomoc weteranom i związanym ze środowiskiem 3. Batalionu Pancernego AK "Golski"PAP/Radek Pietruszka

Minister Jan Józef Kasprzyk odwołał się do słów świętego Jana Pawła II, o potrzebie zakorzenienia się w przeszłości, by budować przyszłość.

- Ojciec święty Jan Paweł II pisał, w poemacie "Myśląc Ojczyzna", iż, kiedy myśli o Polsce, myśli o Ojczyźnie, wówczas musi się zakorzenić w przeszłości. I wy szanowni Państwo, żołnierze Rzeczypospolitej właśnie zakorzeniacie się w przeszłości. Mając świadomość, że bez tego zakorzenienia, bez odwołania się do chlubnych tradycji oręża polskiego z czasów II Rzeczypospolitej, polskiego Państwa Podziemnego i walki o wolność w czasie wojny i po wojnie, nie można budować współczesności, nie można myśleć o przyszłości - zaznacza minister.

Posłuchaj
00:35 11203003_3.mp3 Jan Józef Kasprzyk: Wy żołnierze Rzeczypospolitej właśnie zakorzeniacie się w przeszłości (IAR)

Jan Józef Kasprzyk gratulował przyznania proporca oraz odznaczonym medalami "Pro Patria" kombatantom, oraz osobom zaangażowanym w pomoc weteranom i związanymi ze środowiskiem 3. Batalionu Pancernego AK "Golski".

Posłuchaj
00:31 11203003_4.mp3 Jan Józef Kasprzyk: gratuluję przyznania proporca (IAR)

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem "Pro Patria" między innymi sanitariuszkę z batalionu "Golski", Irenę Paprocką, pseudonim "Irena".

- Mam zaszczyt jako najstarsza zabrać głos w imieniu własnym oraz tych kolegów, którzy dziś zostali odznaczeni, uhonorowani wysokim odznaczeniem. Myślimy o tym cały czas i pamiętamy. Chcemy bardzo, bardzo serdecznie podziękować za to wszystko. Dziękujemy - mówiła Irena Paprocka.

Posłuchaj
00:32 11203003_1.mp3 Irena Paprocka pseudonim "Irena": Chcemy bardzo, bardzo serdecznie podziękować za to wszystko. Dziękujemy (IAR)

Dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej generał dywizji doktor Jarosław Gromadziński podkreślił, że przejęcie tradycji i spuścizny 3. Batalionu Pancernego AK "Golski" to wielkie wyzwanie.

- Pamiętajcie żołnierze o jednym, Ci wspaniali ludzie walczyli o niepodległą Polskę. Walczyli, nie szczędząc krwi ani życia. Robili rzeczy wielkie, ale wy pamiętajcie jedno, jeżeli nie możesz robić rzeczy wielkich, róbcie rzeczy małe w sposób wielki - podkreślił generał dywizji doktor Jarosław Gromadziński.

Posłuchaj
00:32 11203003_2.mp3 Jarosław Gromadziński: Walczyli nie szczędząc krwi ani życia. Robili rzeczy wielkie. Ale wy pamiętajcie jedno, jeżeli nie możesz robić rzeczy wielkich, róbcie rzeczy małe w sposób wielki (IAR)

Walka w Powstaniu Warszawskim

3 Batalion Pancerny AK - Batalion "Golski" - oddział broni pancernej Armii Krajowej, działał w konspiracji na terenach okupacji niemieckiej w Polsce oraz walczył w Powstaniu Warszawskim. Przed Powstaniem stanowił VI Zgrupowanie Rejonu 3 Obwodu Śródmieście. W trakcie Powstania walczył w ramach "Podobwodu Śródmieście Południowe".

Na godzinę "W" zmobilizowano ok. 85 proc. żołnierzy. Uzbrojenia starczyło zaledwie dla jednej trzeciej stanu. 1 kompania czołgów w składzie 47 żołnierzy dysponowała 1 pistoletem maszynowym, 5 pistoletami, 20 granatami i butelkami zapalającymi.

22 sierpnia oddział wziął udział w udanym ataku na stację telefonów przy ul. Piusa XI (obecnie Pięknej), tzw. Małej Pasty, który został przeprowadzony przez oddziały batalionu "Ruczaj" dowodzone przez kpt. Franciszka Malika ps. "Piorun".

5 października batalion pancerny "Golski", jako 1 batalion 72 Pułku Piechoty AK wymaszerował do niewoli przez barykadę na ul. Śniadeckich. Razem z nim wyszła część oficerów Komendy Głównej AK m.in. gen. Tadeusz Komorowski "Bór".


IAR/PAP/dad