Redakcja Polska

130 rocznica urodzin gen. Stanisława Maczka, jednego z najwybitniejszych polskich dowódców II wojny światowej

01.04.2022 13:17
Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a później wojny obronnej 1939 roku. Od 1942-go dowodził 1. Dywizją Pancerną, która wsławiła się walkami na Zachodzie.
Audio
  • Obchody 130. rocznicy urodzin gen. Stanisława Maczka - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
W Belgii w Roeselare odsłonięcie murali w 130.rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka
W Belgii w Roeselare odsłonięcie murali w 130.rocznicę urodzin gen. Stanisława MaczkaFoto: Twitter.com/@bplomecka

Dywizja Stanisława Maczka, wchodząca w skład korpusu kanadyjskiego, walczyła we Francji, Belgii, Holandii i północnych Niemczech. Żołnierze Maczka odegrali decydującą rolę w zwycięskiej dla aliantów bitwie pod Falaise w sierpniu 1944 roku. Weszli w skład II Korpusu Kanadyjskiego i wzięli udział w operacji, której celem miało być odcięcie drogi odwrotu siłom niemieckim.

130 rocznicę urodzin generała upamiętniono w Warszawie, przy Skwerze 1. Dywizji Pancernej. Hołd oddali mu szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Stołecznego Środowiska 1. Polskiej Dywizji Pancernej ppłk. Janusz Gołuchowski.

Pamięć Stanisława Maczka uczczono także w belgijskiej miejscowości Roeselare. W 130 rocznicę urodzin generała uroczyście odsłonięto tam dwa upamiętniające go murale. I Dywizja Pancerna pod dowództwem generała wyzwalała spod okupacji niemieckiej holenderskie i belgijskie miasta, w tym także Roeselare. Na jednym muralu jest sam generał Maczek, a na drugim wraz z belgijską harcerką Simonne Brugghe, która przekazywała informacje polskim żołnierzom o pozycjach niemieckich wojsk. Widnieją one na ścianach budynków przy wojennym bunkrze, w którym powstanie w Belgii muzeum poświęcone generałowi Maczkowi i I Dywizji Pancernej. Ambasador Polski w Belgii Rafał Siemianowski powiedział Polskiemu Radiu, że murale wpisują się w działania upamiętniające generała. „Pamięć o generale Maczku i jego dywizji jest nadal żywa w Belgii, ale musimy ją kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom belgijskiej Polonii i Belgów. Dlatego też wykorzystujemy obchody 130 rocznicy urodzin generała Maczka, żeby tę pamięć i wiedzę o nim upowszechniać” - podkreślił ambasador Siemianowski.

Także w Holandii po wielu latach od zakończenia wojny wciąż pamięta się o generale i jego żołnierzach. Dywizja Pancerna Stanisława Maczka wyzwoliła holenderską Bredę, ważny węzeł drogowy, silnie ufortyfikowany, którego broniły trzy niemieckie dywizje piechoty i jednostka pancerna. Po wojnie, na wniosek mieszkańców tego miasta, generałowi Maczkowi przyznano honorowe obywatelstwo Holandii.

Po wojnie Stanisław Maczek osiadł na stałe w Szkocji. W 1946 r. pozbawiono go obywatelstwa polskiego, które przywrócono w 1971 r. W 1990 r. otrzymał awans do stopnia generała broni, a w 1992 r. został kawalerem orderu Orła Białego. Stanisław Maczek zmarł 11 grudnia 1994 r. w Edynburgu w wieku 102 lat. Zgodnie z Jego ostatnią wolą, spoczął na polskim cmentarzu wojennym w Bredzie, pośród swoich żołnierzy.

IAR/ep