X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - ikony polskiego lotnictwa

29.07.2019 15:00
Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - pilot i konstruktor, ikony polskiego lotnictwa okresu międzywojennego. Każdy miał za sobą inne doświadczenie, ale połączyła ich pasja do latania, dzięki której zwyciężyli międzynarodowe zawody, przynosząc Polakom dumę.
Audio
  • Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura - wybitni polscy lotnicy [posłuchaj]
Pilot Franciszek Żwirko (z prawej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-4 podczas III Krajowego Konkursu Awionetek w Warszawie.
Pilot Franciszek Żwirko (z prawej) i konstruktor lotniczy Stanisław Wigura przed samolotem RWD-4 podczas III Krajowego Konkursu Awionetek w Warszawie.źr Wikipedia, fotografia ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego (domena publiczna)

Nim polscy lotnicy wygrali razem zawody Challenge 1932 w Berlinie, jeszcze zanim zaczęli razem współpracować, każdy z nich musiał najpierw zdobyć indywidualne doświadczenie, które poprowadziło ich w przestworza.

Franciszek Żwirko urodził się 16 września 1895 w Święcianach. Został wcielony do rosyjskiej armii i brał udział w rosyjskiej wojnie domowej. W Rosji ukończył kurs obserwatorów lotniczych i z dyplomem został przyjęty do służby w polskim lotnictwie. Jeszcze jako pilot 18. Eskadry Myśliwskiej zaczął latać sportowo, został też oficerem łącznikowym przy Aeroklubie Warszawskim.

Właśnie tam Franciszek Żwirko poznał młodszego od niego o kilka lat, urodzonego w Żytomierzu Stanisława Wigurę. Ten także miał za sobą doświadczenie wojskowe, ale po przejściu do cywila studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, gdzie założył Sekcję Lotniczą. Tam spotkał słynnych konstruktorów lotniczych Stanisława Rogalskiego i Jerzego Drzewieckiego. Trójka konstruktorów projektowała nowoczesne samoloty, dzięki którym potem Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura mogli odnosić międzynarodowe sukcesy.

Największym sukcesem pary polskich lotników pozostaje udział w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932, w trakcie których na samolocie RWD-6 oblecieli Europę. Polscy lotnicy nie byli faworytami, dlatego ich sukces wywołał tym większy entuzjazm Polaków głodnych sukcesów reprezentantów młodego państwa.

Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura pozostają patronami polskich lotników, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Dla upamiętnienia ich dokonań Święto Lotnictwa Polskiego obchodzone jest 28 sierpnia, w rocznicę zwycięstwa Polaków w zawodach Challenge 1932.

O Franciszku Żwirce i Stanisławie Wigurze, wybitnych polskich lotnikach, mówi pułkownik pilot mgr. inż. Kazimierz Pogorzelski - prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Teksty czyta Krzysztof Dumała.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.