X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Światowa premiera książki "Ochotnik" Jacka Fairweathera

09.07.2019 11:58
Witold Pilecki był bojownikiem polskiego państwa podziemnego. Podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu 
Audio
  • W magazynie m.in. o tym jak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF, 450-leciu Unii Lubelskiej oraz książce "Ochotnik", poświęconej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu [posłuchaj]
Światowa premiera książki Ochotnik Jacka Fairweathera
Światowa premiera książki "Ochotnik" Jacka Fairweathera Foto: Twitter Marek Wałkuski

Nowe ćwiczenia wojskowe, obserwacja wywiadowcza oraz działania rozpoznawcze - tak NATO zamierza odpowiedzieć na wyjście Rosji z traktatu INF. Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie obrony krajów Sojuszu na posiedzeniu w Brukseli. Politycy wezwali Moskwę, by ta z powrotem zastosowała się do porozumienia o zakazie rozmieszczania pocisków rakietowych średniego zasięgu. O szczegółach w relacji Wojciecha Cegielskiego.

W naszym programie mówimy też o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z niemieckimi politykami w Dreźnie. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że polsko-niemieckie pojmowanie przyszłości Unii Europejskiej jest filarem jedności Wspólnoty. W Dreźnie szef polskiego rządu uczestniczył w otwarciu Europejskiego Forum Nauki, Badań i Innowacji. Podczas swojego wystąpienia mówił również o wyzwaniach stojących przed Unią i wzywał do zacieśnienia współpracy technologicznej między Polską, Czechami i Niemcami.

W magazynie mówimy też o uchwale Senatu RP z okazji 450-lecia unii polsko-litewskiej. Podkreślono w niej, że „polsko-litewska unia umożliwiła narodziny wyjątkowego systemu państwowości i była jednym z najważniejszych wydarzeń stulecia na kontynencie”.

Akt unii Wielkiego Księstwa Litewskiego i Królestwa Polskiego został podpisany 1 lipca 1569 r. na sejmie walnym w Lublinie. Powołana w tej sposób Rzeczpospolita Obojga Narodów stała się jednym z najpotężniejszych organizmów politycznych ówczesnej Europy. Unia przewidywała, że państwo to będzie mieć jednego władcę wybieranego wspólnie w wolnej elekcji i wspólny Sejm. Ponadto oba kraje zobowiązały się do wspólnej polityki obronnej i zagranicznej, wspólna też była waluta. Zachowano odrębne języki urzędowe, skarb i sądownictwo. Oba kraje miały też swoje odrębne wojsko, urzędy centralne oraz tytuły i dostojeństwa, choć z takim samym zakresem kompetencji.

O trwałości unii stanowiły m.in. tolerancja narodowościowa i wyznaniowa. Mimo różnych trudności Unia Lubelska przetrwała do XVIII wieku, do uchwalenia Konstytucji 3 maja, która wprowadzała jednolite państwo. Potem nastąpiły rozbiory.

W magazynie "Widziane z Polski" także rozmowa o światowej premierze książki o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, napisanej w języku angielskim. Biografia Witolda Pileckiego, zatytułowana "Ochotnik", ukazała się w Stanach Zjednoczonych. 

Rotmistrz Witold Pilecki był bojownikiem polskiego państwa podziemnego. Podczas II wojny światowej na ochotnika dostał się do Auschwitz gdzie organizował ruch oporu i przygotowywał raporty na temat sytuacji w obozie. Autorem książki jest amerykański publicysta Jack Fairweather.

Przeznaczona dla amerykańskich czytelników biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego nosi tytuł "Ochotnik: Jeden człowiek, podziemna armia i tajna misja zniszczenia Auschwitz”. (The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz). Książka ukazała się w USA nakładem znanego wydawnictwa Harper Collins.

Odwiedzamy również Dom Spotkań z Historią, gdzie oglądać można ciekawą wystawę. Ekspozycja powstała w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Początki zawiązywania się relacji między dwoma państwami oraz ich kształtowanie się w burzliwych czasach dwóch wojen i ustalania nowego porządku w Europie stały się tłem dla opowieści o relacjach międzyludzkich, solidarności i pomocy.

Prezydent Thomas Woodrow Wilson i Herbert Hoover stali się dla Polaków w II RP uosobieniem pomocy, ale to niejedyni Amerykanie, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz odbudowy Polski w latach 1919–1947. Autorzy wystawy – Jan-Roman Potocki i Vivian Reed przypominają ich sylwetki oraz historię relacji polsko- amerykańskich.

Wraz z Tomaszem Kniatem przenosimy się również do Kanady. Podczas warsztatów "Just be cooking", w Toronto, uczymy się jak zrobić dania z tradycyjnej polskiej kuchni.

W naszym programie także audycja z cyklu "Wybitni Polacy II RP", poświęcona Hilaremu Koprowskiemu, lekarzowi, wirusologowi, twórcy szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina.
 
Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.